Laat tot het einde uw tanden zien, paradentose vernietigt het gebit Over het algemeen gelooft men, dat de mens met het klimmen der jaren zijn tanden en kiezen moet kwijtraken. Dat is niet juist. Iedereen zou tot op hoge leeftijd met zijn oorspronkelijke gebit kunnen rondlopen, indien men het goed 0ou verzorgen. Met driemaal tandenpoetsen per dag is men er niet. Men raakt namelijk de tanden niet kwijt door tandbederf alleen, maar ook door een ontsteking van het tandvlees rond de tanden. Deze ziekte wordt paradentose genoemd en uit zich in de vernietiging van de interdentale tandvleespapil, een verlaging van de tandvleesrand, waardoor de tanden langer schijnen te worden. Tenslotte is de verlaging van de kassen het resultaat. Volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie is paradentose een van de meest verbreide ziekten. Bij de volken met een gebalanceerd primitief diëet komt dit verschijnsel veel minder voor dan in de beschaafde landen. Generaties lang werd verondersteld, dat tandbederf de belangrijkste oorzaak voor het verval van het gebit was. Lang zamerhand is men echter een andere mening toegedaan. „Tegenwoordig", zegt John H. Mos teller, hoogleraar aan de Loyola Universiteit in New Orleans in het maandblad Het Beste van •juni, „behoeven de mensen zelden een vals gebit te krijgen wegens tandbederf. De grote boos doener is paradentose." Dat is merkwaardig, in dien men weet, dat deze ziekte doeltreffend kan worden bestreden. BOUWSEL Onze tanden en kiezen vormen een spectaculair bouwsel met een groot aantal opzienbarende mogelijkheden. Zij moeten immers voedsel kun nen snijden, stuktrekken, fijndrukken en ver malen. Een volledig gebit is dus een eerste ver eiste, willen al deze activiteiten zonder schade verlopen. De wortels passen precies in holten in het kaakbeen. Zij zijn omgeven door duizen den vezeltjes, die van het kaakbeen door het omgevende vlies naar de wortels lopen. Het tandvlees bedekt en beschermt deze ingewikkel de structuur en houdt de tanden en kiezen op hun plaats. Het tandvlees moet nauw om de tanden sluiten, zodat geen voedsel en andere vreemde stoffen tussen de tanden en het tand vlees blijven zitten en zo ontsteking teweeg kunnen brengen. Gezond tandvlees voelt stevig aan en is licht roze van kleur. Wanneer het tandvlees ontstoken raakt, wordt het paarsrood, zwelt op en gaat van de tanden wijken. Over vloedig bloeden bij het poetsen bewijst, dat het tandvleesweefsel geïrriteerd is en geïnfecteerd, d.w.z. dat chronisch etensresten in de ruimten tussen de tanden en in de tandvleeszakjes ach terblijven. Dit heeft tot gevolg, dat het onder liggende kaakbot zich terugtrekt. Hiermede vertoont zich het klassieke beeld van paraden tose. Naarmate zich afvalstoffen verzamelen, gaat zich ook een kalkachtige substantie, tandsteen vormen. Het is met de tandenborstel grotendeels te verwijderen, de rest moet door de tandarts iedere drie tot zes maanden worden verwijderd. REMEDIE Er bestaan geen tabletjes, die ons van paraden tose kunnen afhelpen. Goed poetsen is echter onontbeerlijk. Ook de ruimte tussen de tanden en het tandvlees moet schoongemaakt worden. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de juiste wijze van tanden poetsen een vermindering in de frequentie van paradentose te zien gaf, name lijk 6,6 procent en een aanmerkelijke daling in het aantal gaten. Ook de frequentie van wortel- vliesontsteking liep met 26,3 procent terug. Verder dient, zoals gezegd, het tandsteen ge regeld te worden verwijderd. Hoe langer men daarmee wacht, hoe verder de paradentose voortschrijdt. De keuze tussen regelmatige tand steenbehandelingen en het voortdurend dragen van een prothese, zal voor niemand moeilijk 33

Het Anker | 1966 | | pagina 33