Ziek zijn en fabrieksvakantie Aan de universiteiten worden veel medische studenten ingeschreven, maar gedurende hun artsenopleiding wordt de animo zich als huisarts te vestigen kleiner en kleiner. Een praktijk over nemen kost enorm veel geld, men komt hier- idoor jaren en jaren op hoge kosten en het werk is zeer zwaar. Bovendien gaat men een huisarts meer en meer als een gediplomeerd E.H.B.O.- er beschouwen die dikwijls voor vele wisse wasjes te pas en te onpas geroepen wordt en komen móet hij, want je weet nooit of er wer kelijk iets anders achter steekt. En „hij is er toch voor" zegt men. Een huisarts is er echter om werkelijke ziektes, waar wij leken geen verstand van hebben te onderkennen en te genezen of door te sturen. Dat is heel iets anders dan veel kostbare tijd te moeten verliezen aan kleinigheden die men zelf met een weinig goede wil kan verrichten. Maar voor een huisarts geen 45-urige werkweek en geen sprake van nog meer werktijdverkor ting. Zijn dag- en nachttaak hangt af van de welwillendheid van zijn patiënten. Durft men met een patient de nacht niet in, dan weet men dit evengoed 's avonds, dan uitgerekend tegen het middernachtelijk uur, wanneer de dokter juist op één oor ligt. En waarom juist geduren de het weekend doktershulp inroepen, wanneer men daar donderdags of vrijdags al aan toe was. Het is een arts slechts in zijn vakantie ge gund 's avonds rustig te kunnen gaan slapen, de overige 335 nachten kan hij 1, 2 of meer malen uit zijn bed worden gebeld. Uiteindelijk is een dokter ook maar een mens en geen machine. Wie is er schuld aan wanneer een arts een fout maakt? Natuurlijk de arts, maar er zijn altijd oorzaken en gevolgen. Oververmoeidheid is de oorzaak; gevolg de fout, maar wie zijn oorzaak van de oververmoeidheid? Hoe meer men van een huisarts gaat eisen, hoe minder huisartsen er op de duur in Nederland zullen zijn, terwijl de toename hiervan juist ge- Wij willen er nog even aan herinneren dat er een regeling bestaat voor degenen die ziek zijn en die al weer zover opgeknapt zijn, dat ze eigenlijk wel vakantie zouden kunnen houden. Met de fabrieksvakantieweken in zicht is het voor de betrokkenen belangrijk te weten, dat deze regeling er is en hoe men er gebruik van kan maken. Volgens de voorschriften van de Afdelingskas is men, als men ziek is, geremd in zijn bewe gingsvrijheid. Men mag niet buiten de woon plaats komen, niet fietsen, geen voetbalwedstrijd bezoeken, enz. Het kan echter zijn dat men reeds plannen heeft gemaakt en misschien heeft men al wel een ge deelte van het geld, om b.v. een huisje te reser veren, vooruitbetaald. Het zal soms mogelijk zijn, ook als men nog als ziek te boek staat, dat de vakantieplannen kunnen doorgaan. Men moet. dan overleg plegen met onze contro lerend geneesheer. Als deze geen bezwaar heeft, kan hij de betrokkene toestemming geven om vakantie te houden. Men wordt dan voor deze periode ontslagen van de controlevoorschriften. lijke tred zou moeten houden met de bevolkings aanwas. Het spreekt voor zich, dat op de huwelijksdag van Prinses Beatrix slechts een enkeling huis artsenhulp heeft ingeroepen. Een doktorendag behoeft niet ingesteld te wor den, onze huisartsen zullen het echter toejuichen wanneer men van de 365 er 364 eerst overweegt of men nu werkelijk de arts in zijn vrije- en rusttijd moet roepen Misschien kan van Rijssen de Victorie beginnen onder het motto: „Houd uw huisarts in ere". 11

Het Anker | 1966 | | pagina 11