Feestdagen van diverse pluimage Wanneer wij het woord feestdagen lezen, den ken wij allereerst aan de erkend Christelijke feestdagen als b.v. Pasen, Pinksteren, Kerstmis, enz. Hier worden o.a. echter bedoeld al die dagen die er in de loop van de tijd zijn bijge komen en hun oorsprong vinden in een commer cieel - dus zakelijk - oogpunt. Overgewaaid uit Amerika, begonnen wij met Moederdag op de 2e zondag in mei. Een bloe metje voor moeder op een voorgeschreven dag, werden daarnaast taarten en cadeaus, alle za kenlieden houden het idee om moeder één dag per jaar te verwennen warm. Sigarenwinkeliers en slijterijen kwamen echter aan Moederdag te kort, dus werd de „Vaderdag" in het leven ge roepen op de 3e zondag in juni. De cabarettier Wim Sonneveld zou zeggen: „En zo is het gekomen (met een zachte g)". Wat wij de overige 364 dagen van het jaar moeder en vader aandoen, dat is onze zaak; misschien zo nu en dan nóg eens een keertje op zondag thee op bed, maar hoofdzaak is die ene dag met cadeaus en iedereen is gelukkig. Nu zijn wij begonnen aan een andere dag, na melijk Valentijndag. Deze wordt gevierd op 24 februari en is eveneens uit Amerika en Canada overgewaaid. Daar is het gewoonte dat men mensen - die dat jaar iets voor ons hebben be tekend of iets voor ons hebben gedaan - een Valentijnkaart stuurt. Het ziet er naar uit dat deze dag zich ook in Nederland zal gaan in burgeren met alle cadeautjes van dien, maar daaraan ook verbonden het plezier van te geven en te ontvangen. 4 oktober Werelddierendag. Ook aan het dier wordt aandacht besteed, gelukkig maar, want zij zijn per slot van rekening geheel aan ons mensen toevertrouwd of overgeleverd en aange zien zij medeschepselen zijn en tot de schepping behoren, is het vanzelfsprekend dat wij er goed voor zorgen in plaats van te zeggen: ,,'t Is toch maar een dier!" Daar worden wij dan op We relddierendag weer eens aan herinnerd. Niet een stukje worst voor Fikkie alléén op 4 oktober, maar het dier, zwerver of eigendom onder onze hoede nemen en niet met vakantie de poes of de hond (soms met jongen) in het bos neer zetten en aan hun lot - meestal noodlot - over laten. De Europese eenwording is een gebeuren dat zijn tijd nodig heeft om tot een werkelijkheid uit te groeien. Om de Europese gedachte te sti muleren zijn alle landen overeengekomen om op 9 mei een Europadag in het leven te roepen. Ook op medisch gebied breekt er een nieuwe dag ter overdenking aan. 12 mei, de dag der verpleging. Hier gaat het niet om cadeaus, maar men wil hiermede de aandacht vestigen op de beroepen die met verpleging te maken hebben en naar voren brengen van hoeveel belang het is een vak te kiezen waarbij ook het hart mee spreekt en waar men werkt om de mens te dienen. Wij kennen de verpleegsters (ers) in ziekenhui zen en psychiatrische inrichtingen, kraamver zorgsters, bejaardenhelpsters en anderen. Wan neer wij op een of andere manier van ons dage lijks werk een dienende taak willen maken, dan kunnen wij alle kanten uit. En zo komen wij vanzelf op onze doktoren. Denkt u nu niet dat er sprake zal zijn van een Doktorendag, dat is het laatste wat uitgerekend een arts zich zou wensen. Wat zij misschien wel wensen is begrip voor hun meer dan veel omvattende taak. Zij kozen zich dit vak om de lijdende mens te helpen en dag en nacht klaar te staan, daar waar het nodig is. Vóór men echter arts is, heeft dit een lange studie, doorzettingsvermogen en veel geld ge kost, om nog maar niet te spreken van de stu denten die naast hun studie moeten werken om deze studie te kunnen bekostigen. 10

Het Anker | 1966 | | pagina 10