Onze bedrijf ^gezinsverzorging Al meer dan 20 jaar functioneert onze bedrijfs- gezinsverzorging, maar het blijkt nog steeds, dat er mensen zijn voor wie het hoe en waarom nog niet geheel duidelijk is en willen wij dit weer eens uiteenzetten, zodat iedereen er goede nota van kan nemen. Vooropgesteld is, dat ziekte in huis te allen tijde voor de verantwoording van het gezin komt en niet voor de werkgever. Onze bedrijfsgezinsverzorging is er op gericht zo mogelijk in die gezinnen de helpende hand te reiken waar eigen hulp ontbreekt. Heeft men één of meerdere dochters die elders werken, dan kunnen zij vanzelf de taak van de huisvrouw overnemen, vaak kan een moeder of zuster hel pen. Zo niet, dan komt men bij ons terecht. Ons doel is dan de huishouding zo normaal mogelijk te laten reilen en zeilen, zodat wanneer de man van zijn werk thuis komt hij ook nog niet de zorg voor de huishouding krijgt. Voor de gezinsverzorging wordt niets door de werknemer in een of andere kas gestort, maar wel ontvangt men 20 dagen per jaar voor niets hulp. Na deze 20 dagen gaat men iets mee betalen va riërende van 60 cent tot 6,per dag. Wanneer wij dit schrijven, hebben we juist een periode van gladheid en ijzei achter de rug, terwijl de griep nog steeds om zich heen vangt. Dit brengt extra ziekte met zich mee, doch ook onze gezinsver zorgsters staan hieraan bloot, zodat onze groep niet altijd voltallig kan zijn. Wanneer men nu in zo'n topperiode eens een week op hulp moet wachten, dan is dit niet te verwonderen en niet een kwestie van: „Waarom zij wel hulp en wij niet?" Dan heeft de een het getroffen en de ander pech gehad, die rollen draaien zich in de loop van de tijd ook wel weer eens om. Een maatschappelijk werkster is dan geen tover fee die gezinsverzorgsters te voorschijn kan tove ren of ze beter maken. In zo'n geval is het zaak dat 't gezin terugvalt op familie of vrienden die eerst niet konden helpen. Bovendien is er ook al tijd nog de kerkelijke gezinsverzorging. En nu komt het volgende punt. Mocht de man nu eens één of meer keren tijdens een ziektegeval van de vrouw zelf thuis moeten blijven, dan is het beslist niet een vraag of de kosten die door loonderving gemaakt worden voor het bedrijf komen. Deze zijn vanzelfsprekend voor het gezin of men gebruikt snipperdagen die voor de on voorziene omstandigheden bedoeld zijn. Wanneer een van onze gezinsverzorgsters ergens wordt geplaatst, dan is dit een dienst die wij aan het gezin bewijzen, doch het is geen kwestie van recht. Dat men dit maar al te vaak denkt, blijkt uit het feit, dat er helaas nog te veel mensen zijn die na een ziektegeval nog niet de moeite nemen om te bedanken voor de genoten hulp, zelfs wanneer dit van lange duur is geweest. Het doet dan weldadig aan wanneer iemand waarvan wij zelf vinden dat wij het beter hadden willen doen als wij dat gekund hadden oprecht dankbaar is voor een korte hulp. Er wordt tegenwoordig van de wieg tot het graf gezorgd. Prachtig, maar laten wij er voor bewaard blijven, zelf niet meer te mogen zorgen of ver antwoordelijkheid dragen. Wij zouden ons dan op de duur meer machine dan denkend mens voelen en 't idee hebben te worden geleefd en dat is een griezelige gedachte. Om u tot slot een idee te geven wat de gezins verzorging in het algemeen doet, laten wij u en kele getallen zien: 1960 122 gezinnen geholpen 1961 123 gezinnen geholpen 1962 115 gezinnen geholpen 1963 120 gezinnen geholpen 1964 113 gezinnen geholpen 1965 135 gezinnen geholpen 9

Het Anker | 1966 | | pagina 9