Waar gaat ons geld naar toe? Het Koningin Wilhelmina Fonds vraagt iedere werknemer in Nederland 1 cent per week te wil len afstaan voor de kankerbestrijding. Dit bedrag wordt dan, eens per jaar twee kwar tjes, ingehouden door de bedrijfsadministratie, meestal van vakantietoeslag of Kerstgratificatie. Dit jaar doen ruim 2000 bedrijven en instellingen al mee aan deze Personeelsactie, met een jaarop brengst van ruim 438.000, Waar zovelen ons voorgingen wil Ter Horst Co. N.V. niet achterblijven. Dat de kankerbestrijding veel geld vergt is ons allen bekend. Dat vele kleintjes één grote maken is de grond gedachte van het K.W.F.-werk. Maar, dat uw vele twee-kwartjes straks het eindbedrag 1965 van de Personeelsactie, één der grootste steun pilaren van het K.W.F., weer dichter bij het doel, de 500.000,per jaar zal brengen, is wel een bijzonder verheugende gedachte, die het Koningin Wilhelmina Fonds zeer dankbaar stemt tegen over u allen en werkend Nederland. WAAR GAAT ONS GELD NAAR TOE? Research In de eerste plaats is er de research, het onder zoek naar de oorzaken van kanker, waaraan enor me bedragen besteed moeten worden. In het Nederlands Kankerinstituut (het „Antoni van Leeuwenhoekhuis") te Amsterdam, in het Rotterdams Radio-Therapeutisch Instituut en in de 12 Universitaire- en andere kankercentra. Daarbij wordt in het Antoni van Leeuwenhoek huis de grootste aandacht besteed aan de funda mentele research, d.w.z. het speurwerk naar de grondoorzaken, terwijl in de andere centra het accent wat meer gericht is op klinische research, d.i. het speurwerk aan het ziekbed. Nederland neemt bij het internationale weten schappelijk kankeronderzoek een zeer belangrijke plaats in. Behandeling In de tweede plaats is er de behandeling van de kankerpatiënt. Belangrijke vorderingen in de mo gelijkheden van kankerbehandeling hebben ge leid tot een verheugende stijging van het aantal genezen kankerpatiënten. Naast speciale opleiding van deskundigen door middel van toelagen zijn grote bedragen gemoeid met de aanschaffing van steeds kostbaarder en verfijnder apparatuur. (Cobaltstraler bijv.). Inzicht en nazorg De sociaal-geneeskundige kant van de kankerbe strijding is een ander omvangrijk terrein van on derzoek. Zo verdiept zich de Centrale Kanker Registratie in het vaststellen en de vergelijking van het aantal voorkomende ziektegevallen en de mate van verspreiding hiervan onder de bevol king. Het is ook zeer belangrijk na te kunnen gaan wat er na de ziekenhuisbehandeling verder gebeurt met de patiënten, om zo de beste be handeling op te sporen voor iedere vorm van de ziekte. De nazorg is een probleem dat hier ook alle aandacht vraagt. Voorlichting In de komende jaren zal voorlichting aan de be volking een belangrijk onderdeel gaan vormen van de kankerbestrijding. Vooral de vrees voor deze ziekte staat in de weg van een verdere verbetering van de behandelings resultaten. Te vaak nog wordt te lang gewacht met het inroepen van medisch advies als gevolg van deze vrees. De „Union Internationale Contre le Cancer van 1 oktober 1964 zegt in een hoofdartikel: „Vrees is gevaarlijker dan ziekte". Bij deze duidelijke verklaring denken wij aan de vele ziekten waar de mensheid in vroegere tijden bevreesd voor was en die wij nu als vanzelfsprekend-geneesbaar te- gemoettreden. De rookgewoonten moeten veranderd worden en een campagne, speciaal gericht tot de mannelijke bevolking en de jeugd, is een vast onderdeel ge worden van de kankervoorlichting en -opvoeding. De strijd voor dit alles is kostbaar, maar het Ko ningin Wilhelmina Fonds is ervan overtuigd, dat het Nederlandse volk dit gezamenlijk doel ge zamenlijk zal blijven dragen zolang het nodig is. 11

Het Anker | 1966 | | pagina 11