Vrede op aarde „Ere zij God, in de mensen een welbehagen". Dit aloude overbekende lied zal de komende Kerst dagen weer over alle Christelijke landen golven en wij zingen overtuigend direct daarnaast „Vrede op aarde", misschien met een sprankje" hoop, dat het eens mogelijk zal zijn dat er vrede op aarde zal heersen. Ieder mens ondergaat het Kerstfeest op zijn wijze,- er wordt sfeer gemaakt in huis, de kerkklokken beieren en maken bekend dat het weer Kerstmis is, het blijde feest van gezelligheid en lekker eten en drinken, al dan niet bij kaarslicht; als het even kan sneeuw, de kerkgang, het Kerstverhaal en vooral „Vrede op aarde". Soms vraag je je af, wanneer de roes van de Kerstdagen voorbij is, of het geen droom was, even dat gevoel te hebben, dat het toch mogelijk moet zijn eens vrede op aarde te hebben. We worden echter vanzelfsprekend weer hardhandig met onze neus bovenop de tegenovergestelde feiten gedrukt. Dagelijks kunnen wij lezen dat Vietnam en de Vietcong verliezen lijden. Een be richt in de krant, het nieuws over de radio, steeds kunnen wij het horen of lezen, maar het kan ook langs ons heen gaan, 't is immers ver van huis! Meestal verliest de Vietcong meer mensen dari( Vietnam, jawel, maar dat doet niets af of toe aan al het verdriet dat veroorzaakt wordt door het sneuvelen van elke sodaat. Gelukkig staat op dit moment de Vietnamese oorlog alleen, maar ieder ogenblik kan er waar ook ter wereld, weer een kleine lont in het kruit vat worden gegooid, met alle gevolgen van dien. We herinneren ons nog maar al te goed de af schuwelijke gebeurtenissen in Kongo. Maar eigenlijk hoeven wij nog niet zo ver van huis te gaan, want zijn wij hier in ons eigen goede Nederland als mens tegenover mens nog wel vei lig? Moord en doodslag, al dan niet om geld, of zomaar, zijn aan de orde van de dag.

Het Anker | 1965 | | pagina 4