m «m Uw eerste glas wijn vond u ook niet lekker //xr De konijnen, kippen, kalkoenen en alle an dere dieren, die de hoofdschotel van onze Kerst- of Oudejaarstafel zullen vormen, vragen u: „Wilt u ons een dienst bewijzen en er voor zorgen dat wij zo gauw en zo pijnloos mo gelijk aan ons eind komen? Wanneer u niet ter zake kundig bent, breng ons dan even naar de slager of iemand die er ook verstand van heeft om ons in een ommezien vakkundig te slachten. Het is toch niet te veel gevraagd om er voor ons geen lijdensweg van te maken? Al zijn wij maar een kip, kalkoen of een konijn, Precies als u, wij houden niet van pijn". Als u wel eens met liefde en vertedering kijkt naar een gezichtje van uw kleine jongen, dan bent u ook „in" voor kunst. Dan bezit u nl. het onschatbare vermogen worden geroerd en verwarmd door iets liefs moois: uw kind, uw vrouw. Maar ook door Rembrandt. U moet toch eens verder lezen. U fotografeert uw dochtertje niet alleen „voor later", maar eigenlijk vooral om uw liefde een vaste vorm te geven, om het uit te drukken in iets, wat u zelf heeft gemaakt. Als u die foto trots aan anderen laat zien, is dat eigenlijk om op die manier uw bewogenheid over dat heerlijke kopje op die anderen over te dragen. En daar heb je het al: u bent een kunstenaar in het diepst van uw gedachten. Want zo doen kunstenaars het ook: hun ontroe ringen overdragen op anderen. Of het nu een paardekop of een paardebloem is, die hen hiertoe inspireert, is daarbij van geen enkel belang, want zoals een goed verteller ons ademloos kan boeien met een verhaal over een kwartje, zo kan een schilder u een verrukkelijk tableau voortoveren naar aanleiding van een bloem, een beest, een stuk hout of een Madonna. Alleen: u moet het léren zien het klinkt bet weterig, arrogant, schoolmeesterig, maar het is gewoon zo. Uw eerste glas wijn vond u waar schijnlijk niet lekker; nu wel (hopen we): u moest het leren genieten. En nu zijn we er: Openbaar Kunstbezit zal het u leren genieten. Geen wijn maar wel kunst. Beel dende kunst, wel te verstaan: alles, waarmee onze rijke musea vol staan en hangen. 26

Het Anker | 1965 | | pagina 28