Voor lichtingsbijeenkomst Textielvakschool Op woensdag 24 maart werd te Nijverdal voor het onderwijzend personeel van de lagere scholen een voorlichtingsbijeenkomst gehouden, namens de ge zamenlijke Textielbedrijven te Nijverdal en Rijssen en de Textielvakschool te Nijverdal. Enkele honderden onderwijzers en onderwijzeres sen van verschillende scholen uit Nijverdal en om streken hadden aan de uitnodiging gevolg gege ven en werden met bussen naar de diverse punten van samenkomst gebracht. In het Parochiehuis werd na de officiële begroeting een inleiding gehouden door de heer Schrader over automatisering in het bleekproces. Op grote panelen was schematisch op zeer duide lijke wijze aangegeven hoe het bleekproces ver loopt. Het ruwe katoendoek wordt achtereenvolgens ge zengd voor het verwijderen van de opliggende vezels, ontsterkt in een loogbad, gespoeld, geïm pregneerd met chloor, gespoeld, geïmpregneerd met zoutzuur, gespoeld, en nog nagebleekt met peroxyde. Bij het bezoek aan de continu-strengbleek der Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate kon men dit gehele produktieproces van nabij gadeslaan. Men zag het gelig-grauwe ruwe doek na het zengen door een waterbad, de vonkendover, lopen, en vervolgens als een lange streng de ver schillende bewerkingen ondergaan tot het ten slotte na de laatste fase, het breed uitslaan, als een mooi wit produkt de blekerij verlaat. Het opmerkelijke is nu dat dit proces geheel auto matisch verloopt. Het doek is van het begin tot het eind ongeveer zeven uur in bewerking, van welke tijd het grootste deel wordt gebruikt voor het laten doorwerken van de verschillende chemi sche handelingen. Een uitgebreide elektrische apparatuur, in een af zonderlijke ruimte opgesteld, zorgt ervoor dat een en ander goed verloopt. Hij regelt de verschillende snelheden, houdt rekening met optredende krimp of rek, coördineert en controleert, kortom doet al datgene dat voordien door mensen moest worden gedaan. Na het verlaten van de Continu-strengbleek werd een bezoek gebracht aan de Textiel-expositie in het gebouw „De Ark". Ook Ter Horst Co. was hier vertegenwoordigd met een zeer opvallende stand, waarin naast een| illustratie van het produktieproces van grondstof tot eindprodukt, vooral de aandacht werd geves tigd op de vele aanwendingsmogelijkheden van dit produkt bij de vervaardiging van allerlei arti kelen, in het bijzonder op het gebied van harde en zachte vloerbedekking. Inleiding Prof. Ir. H. K. Volbeda Na de koffiemaaltijd in het Gebouw van Chr. Be langen werd door Prof. Volbeda een in dit kader passende inleiding gehouden over het onderwerp „automatisering". Automatisering is op zichzelf niet nieuw. Reeds in de grijze oudheid nl. zo'n 100 j. v. Chr. werd door de Grieken reeds gestreefd naar automatise ring bij het verloop van hun offerdiensten. Auto matisering is ook iets waar we in feite reeds lang, zij het vaak onbewust, mee geconfronteerd zijn. Men denke slechts aan een automobielmotor met zijn automatische voorontsteking, automatische! regeling van de benzinetoevoer, automatische vering, enz. Wij kennen automatische controle b.v. door draad- tasters op het weefgetouw, automatische beveili ging door de zekeringen in de schakelkast van onze woning, automatische regeling bij de olie of gas haarden door middel van een thermostaat. Zo zijn er legio voorbeelden te noemen van automatise ring in industrie en woning waar we, zonder dat we ons dit altijd realiseren, van profiteren. Een snelle automatisering op grote schaal van het produktieproces in het algemeen zou grote pro blemen met zich meebrengen op sociaal gebied a's gevolg van het feit dat een groot aantal arbeids plaatsen zouden komen te vervallen. 6

Het Anker | 1965 | | pagina 6