kend materiaal tussen de bedrijven is; dit zou echter niet wel mogelijk zijn ook, omdat het hier beslist niet gaat om de langdurige gevallen, doch zeer bepaald om de korte gevallen. De heer Van Putten meent dat er ook in de rege ling van het ziekengeld (o.a. vergoeding van de carenzdag) nog wel iets te verbeteren valt. Wanneer iemand b.v. vrijdags ziek wordt en hij komt 's maandags terug, dan wordt deze dag niet vergoed; komt hij echter dinsdags terug, (dus met het verstrijken van 2 keuringsdata in dit voorbeeld nl. vrijdag en maandag) dan wordt deze dag wel vergoed. Het gevolg van deze regeling kan dus zijn, dat iemand die wel bonafide is, en zich 's maandags nog niet helemaal goed voelt maar toch wel weer zou gaan werken, nu zegt, ik ga niet eerder dan dinsdag weer naar het werk, want ga ik 's maan dags, dan krijg ik de vrijdag toch nog niet ver goed. De Voorzitter vindt deze redenering niet juist. Is men weer beter dan dient men altijd aan het werk te gaan; is men nog niet beter dan gaat men nog niet werken; als men echter een dag langer thuis blijft i.v.m. het feit dat men dan de carenz dag wél terug krijgt, dan kunnen we niet meer van een bonafide persoon spreken. Bovendien gaat zo iemand 's maandagsmiddags naar de controlearts en verklaart deze hem op die dag arbeidsgeschikt, dus dat hij wel had kunnen werken, dan wordt hem die maandag toch ook niet uitbetaald. De Voorzitter vindt het echter wel een punt om nog eens over te praten. De regeling dat er min stens 2 keuringsdata verstreken moeten zijn om de carenzdag vergoed te krijgen is nl. juist inge steld om diegenen tegemoet te komen, die van goeden wille zijn. Dat hiervan weer misbruik gemaakt wordt, is na tuurlijk erg jammer. Er zijn momenteel ook bedrijven die 100 °/o zie kengeld uitkeren, doch het aantal ziektegevallen neemt daar aanmerkelijk toe; o.a. Philips heeft dit ook ingevoerd, maar heeft hiervan reeds spijt. De heer Seppenwoolde meent dat het voor de con trolearts ook moeilijk moet zijn iemand die slechts een enkele dag ziek is, direct weer arbeidsgeschikt te verklaren. De heer Nijland heeft in zijn afde ling wel opgemerkt dat het steeds dezelfde per sonen zijn die vaak en kort ziek zijn en dit zal in andere afdelingen wel precies hetzelfde zijn. De Voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat in het afgelopen jaar om deze reden wel aan enige personen ontslag is gegeven. De heer J. H. Seppenwoolde zegt nogmaals het wel jammer te vinden voor de goede werknemers dat de controle verscherpt wordt, maar dit is de enige goede oplossing. Naar aanleiding van dit onderwerp stelt de heer Kippers de vraag of misschien de tarieven ook te hoog opgevoerd zijn; spreker vraagt dit naar aan leiding van het feit dat reeds 2 aanknopers uit de weverij thuis zijn wegens overspanning. De Voorzitter stelt hierop de vraag wat deze men sen in hun vrije tijd doen. Dit is de heer Kippers niet bekend. De heer Waan- ders zou toch graag meer cijfermateriaal willen hebben. De heer Pavlicek is van mening dat de doorsnee-werknemer het momenteel niet meer zo erg vindt om eens een dag schade te hebben en dat men mede in verband hiermee, gemakkelijker thuis blijft. De heer Waanders voelt er ook wel voor evenals de heer Seppenwoolde om bij korte gevallen, de controle te verscherpen, maar dan ook alleen bij de korte gevallen. De Voorzitter zal vragen over 1964 een lijst te ma ken met kort en lang lopende ziektegevallen, en aard der ziekte, zodat wij dan enigszins te zien kunnen krijgen hoe e.e.a. in ons bedrijf er uit ziet. De heer Waanders zou niet graag willen dat de goedwillenden de dupe zouden worden van de maatregelen die tegen de kwaadwillenden werden genomen. De heer Borkent stelt de vraag of er alleen overdag gecontroleerd wordt of dat er misschien 's avonds ook controle is. De Voorzitter antwoordt hierop dat de controle meestal overdag plaats heeft, doch een enkele keer, als men denkt dat het nodig is, controleert tnen ook 's avonds. De Voorzitter vraagt vervolgens of er naar aan leiding van dit verslag nog meer vragen zijn. De heer Borkent vraagt naar aanleiding van de mededeling dat de nieuwe ketel in gebruik is ge nomen, of het mogelijk is deze eventueel ook over te schakelen op gas; spreker heeft nl. gehoord dat men bij Ten Cate met gas werkt. 26

Het Anker | 1965 | | pagina 26