het niet alleen die dit hebben, maar dit is een verschijnsel in geheel Europa. Op het moment is het zo, dat van iedere 12 werknemers er één ziek is, tegenover 10 jaren geleden op ca. 25 werk nemers slechts één. Ik vraag mij zelf wel eens af, wordt de mensheid, ook de dupe van té goede sociale maatregelen? Ik neem namelijk nog niet aan dat het menselijke geslacht zo erg aan het aftakelen is, want als dat zo zou zijn dan zou de toekomst er voor ons als mens minder fraai uitzien. Zou hier niets aan te doen zijn? Ik hoop, dat uit onze ondernemingsraad eens goede suggesties ko men ten einde dit ziekteverzuim te kunnen be perken. Op 2 september j.l. ontstond er brand in een van onze 4 pakhuizen nl. in het pakhuis Belt. Tot op heden is de oorzaak niet vast komen te staan. Door snel ingrijpen van de bedrijfs- en Rijssense Brandweer kon verhinderd worden dat alles ver loren ging. Voor ons bedrijf werd echter het merendeel der jute waardeloos. Door de grote voorraad die wij gelukkig hadden en directe in kopen, is er geen stagnatie in onze produktie ont staan. Zoals we in de afgelopen week hebben kunnen lezen en horen gaan de lonen weer omhoog en wij zullen ons in het komende jaar weer schrap moeten zetten om deze verhoging, die natuurlijk niet al leen de lonen beïnvloedt, doch ook dienovereen komstig de sociale lasten en onkosten, verhoogt, te kunnen opvangen. Ik doe op u allen een beroep om gezamenlijk te komen tot een verhoging van onze produktie ter compensatie van deze onvermijdelijke kostenver hoging. Op dit moment is het natuurlijk niet te voorspel len hoe 1965 voor ons zal worden. De directie heeft echter het vertrouwen dat wij, wanneer iedereen zijn best doet, het in het komende jaar ook wel weer zullen rooien. U allen van de Ondernemingsraad wil ik danken voor de plezierige samenwerking en de goede ver standhouding die we hebben gehad in het nu bijna afgelopen jaar en spreek de hoop uit dat deze ook in 1965 in het belang van iedereen voortgezet zul len kunnen worden. Ik wil dan nu besluiten met u allen prettige Kerst dagen en een gezegend Nieuwjaar toe te wensen. In aansluiting op dit jaarverslag deelt de Voor zitter nog mede, dat juist eergisteren besloten is om een aantal smalle getouwen om te bouwen tot bredere getouwen; deze zullen in de weverij Boomkamp komen te staan; waarschijnlijk zal dit in totaal 44 getouwen betreffen. Vervolgens vraagt de Voorzitter of er naar aan leiding van dit jaarverslag nog vragen zijn. De heer J. H. Seppenwoolde merkt betreffende de personeelsbezetting nog op dat deze week goed geweest is voor ons bedrijf; spreker heeft name lijk gehoord dat deze week verscheidene personen aangenomen zijn. De Voorzitter bevestigt dat deze week inderdaad meerdere personen in dienst zijn getreden. Betreffende de opmerking van de Voorzitter over het hoge ziektepercentage meent de heer Seppen woolde dat momenteel misbruik gemaakt wordt van de sociale instellingen. Spreker gelooft niet dat de „kwaliteit" van het menselijk geslacht achter uit gaat, doch dat men gezien de goede voorzie ningen als ziekengeld, enz. eerder thuis blijft dan wanneer de welvaart niet zo groot was. Spreker ziet dan ook als enige oplossing, het ver scherpen van de controle hoe onplezierig dit ook zal zijn voor de bonafide werknemers. Mensen met verantwoordelijkheidsgevoel zullen niet zo gemakkelijk thuis blijven en het gaat hier dan ook niet om de echte ziektegevallen, doch om de ge vallen van zeer korte duur. Baas Van Putten vraagt of misschien de oorzaak gezocht moet worden bij het jeugdig personeel. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit door ons ook eerst werd verondersteld, doch het is gebleken dat wij het in deze categorie niet speciaal moeten zoeken. De heer Waanders vraagt of er vergelijkend mate riaal is met andere bedrijven. De Voorzitter zegt dat de percentages in de stad nog iets hoger liggen dan hier (o.a. Almelo en Enschede), doch deze hebben altijd al iets hoger gelegen. Het verschijnsel van toenemend ziekte verzuim komt niet alleen in ons land naar voren, doch ook in andere landen zoals o.a. Duitsland. De heer Waanders stelt de vraag of er misschien verschil is tussen de bedrijven onderling b.v. de textiel en de metaal, resp. ploegen en niet ploegen. De Voorzitter zegt dat er niet speciaal vergelij- 25

Het Anker | 1965 | | pagina 25