Wij zijn dan ook thans doende om voor deze breeddoeken andere markten dan de huidige te bewerken, zodat wij een meer gespreide markt krijgen, o.a. ook in E.E.G.-verband. Voor een be paald soort breeddoek hebben wij zeer veel vraag en naar aanleiding van deze ontwikkeling hebben wij besloten om de uitbreiding van de Geume (waarvoor men de vergunning eerste kwartaal 1965 zou krijgen) wel te doen plaats hebben, doch het nieuwe gedeelte van de uitbreiding in de Geume geheel te vullen met die soorten getouwen waar dit veel gevraagde breeddoek op geweven kan worden. Door het plaatsen van deze getouwen krijgen wij tevens meer opslagruimte voor de voor raad bomen van de Sterkerij. (Zie vraag). Wat zojuist door de Voorzitter is meegedeeld lag wel in de lijn der verwachtingen. Door de kosten stijging zijn wij in moeilijkheden gekomen; het buitenland trekt zich niets van deze kostenstijging aan en betaalt zeker niet meer. De heer Borkent vraagt of de grote staking die in Pakistan heeft plaats gehad nog van invloed is geweest op ons bedrijf. De Voorzitter antwoordt dat deze staking voor ons bedrijf niet van belang is geweest omdat de arti- ke'en die daar gemaakt worden voor ons momen teel slechts bijprodukten zijn, met welke wij tegen deze landen toch reeds lang niet kunnen concur reren. Indien wij niet tijdig op onze huidige specialitei ten omgeschakeld waren, dan zaten we reeds lang in de hoek waar de slagen vallen. De heer Waanders vraagt uit welke landen dan nu de concurrentie van sommige breeddoeken komt. De Voorzitter antwoordt dat er veel concurrentie is van Engeland en Calcutta. Deze landen pro beren er tussen te komen en wat is er gemakkelij ker dan de prijzen aantrekkelijk laag te stellen en te trachten er op deze manier tussen te komen. Men prefereert ons fabrikaat wel, maar de prijzen spelen ook een grote rol. Om deze reden zouden wij dan ook gaarne onze produkten aan een meer gespreide markt willen verkopen opdat in het ge val dat er iets gebeurt wij niet slechts van enkele bepaalde afnemers afhankelijk zouden zijn. De heer Borkent vraagt of de invoer naar Duits land thans beter ligt dan vroeger. De Voorzitter zet dit probleem uiteen en zegt dat men in E.E.G.- verband er naar streeft om één afzetgebied te ver krijgen zonder verschillende invoerrechten. Er zal dan op de duur geen verschil meer zijn aan welk land er geleverd wordt. Tot nu toe was onze po sitie steeds nadelig omdat ons land voor jutepro- dukten geen invoerrechten kende, terwijl de ons omringende landen wel invoerrechten hieven ten einde de jute-industrie te beschermen. Op de duur zullen echter al deze tolmuren om ons heen geheel verdwijnen waardoor voor ons een groter afzet gebied mogelijk wordt. Wij kunnen ons met de E.E.G. dan ook wel gelukkig prijzen. Hierop vraagt de heer Beunk nog hoe de ontwikke-1 ling van de grondstoffenprijzen momenteel is. De Voorzitter antwoordt dat deze prijzen gelijk zijn gebleven. E.e.a. hangt natuurlijk af van de toestanden in Pakistan. 2c. Werktijdregeling ploegen na 31 december a.s. De Voorzitter deelt mede dat de directie voorstelt om het eerste kwartaal 1965 door te blijven wer ken met de ploegen zoals tot nu toe is gebeurd. De orderpositie is goed zoals ook reeds naar voren gekomen is in het overzicht van de huidige toe stand. Men probeert zoveel mogelijk produktie te krijgen in de weverij Bijvank. Wanneer daar mensen snipperen, komen er wevers uit de Geurne om de getouwen over te nemen. Wij hebben met ons doek een goede naam en wil len deze ook graag houden. In verband met het feit dat men de eerste 3 maan den toch nog in de wintermaanden zit zou de di rectie voor willen stellen om deze maanden nog te blijven overwerken met de ploegen. De Voorzitter meent dat wij deze loonsverhoging en de werktijden los van elkaar moeten zien; als men de werktijd verkorten wil, dan is het reëel dat men ook minder gaat verdienen; hiermee behoeven wij dus ook geen rekening te houden. De heer Waanders is van mening dat de mensen dit moeilijk zo zouden kunnen dan wel willen zien. De Voorzitter zegt dat men in andere bedrijven juist vraagt om over te mogen werken zoals o.a. in Duitsland; men heeft hiermee dan een speciale bedoeling b.v. het kopen van één of ander luxe voorwerp, (auto, televisie enz.). Geeft men de men sen in het eigen bedrijf geen gelegenheid om over te werken, dan gaan ze ergens anders naar toe (b.v.

Het Anker | 1965 | | pagina 22