De kunst van tiet ziekenbezoek Dit opschrift zal menigeen de wenkbrauwen vra gend doen optrekken en denken: „Is zieken bezoe ken ook al een kunst?" Het antwoord is dan: „Inderdaad". Want soms kan een ziekenbezoek een opknapper betekenen, maar heel vaak wordt het een afknapper. Wat nogal eens veel verwisseld wordt hier is zieken bezoek en ziekenuisife. Wat is het verschil? Het zieken bezoek hoort hoofdzakelijk de patient te gelden, we doen dan alleen iets om het de zieke te veraangenamen, we komen even om de hoek kijken en geven een bloemetje of wat fruit af en de belofte later terug te komen; kijken even rond of we soms nog iets kunnen doen en gaan weg. Het gezin waar de moeder van de vloer is staat toch al vaak min of meer op de kop, en wanneer er een gezinsverzorgster is, kan zij moeilijk haar tijd besteden aan de visite. Later, wanneer de huisvrouw volkomen genezen is kunnen we een afspraak gaan maken en komen alleen of met de buurt. Deze zienswijze lijkt wat revolutionair voor Rijs- sen, maar toch zou menige zieke er mee gebaat zijn wanneer het zo gebeurde. Het is ontzettend vermoeiend om bijvoorbeeld na een lang verblijf in 't ziekenhuis in de eerste weken steeds maar visite te krijgen. Waar blijft dan de middagrust en het vroeg naar bed gaan? Dit laat ste schiet er helemaal bij in omdat, wanneer de visite weg is, de afwas nog staat te wachten. Het zou een hele verlichting kunnen zijn, wanneer het bezoek even de moeite nam om af te wassen, wat in vele gevallen gelukkig al gebeurt. Zo met elkaar is het ook nog wel gezellig en zeer waarschijnlijk zal iedereen dan na afloop een heel voldaan gevoel hebben. 5

Het Anker | 1964 | | pagina 5