Wij willen bij de invoering n.l. een zo groot mogelijke zekerheid hebben dat alles goed zal kunnen lopen. De notulen worden verder, onder voorbehoud dat men hierop in de volgende vergadering nog terug kan komen, goedgekeurd. De heer Pavlieek beantwoordt vervolgens enkele vra gen die in de vorige vergadering werden gesteld. 1. Klacht van de heer Heuver dat het model van de bedrijfskleding momenteel niet prettig zit; de pijpen zijn te lang, terwijl het bovenstuk te kort is. De heer Pavlieek zegt, dat e.e.a. met de afdeling in koop is opgenomen. Het blijkt dat de bedrijfskleding bij een andere leverancier is besteld. Men heeft deze persoon gewezen op het verschil van model vergele ken bij de andere firma. Als hierin geen verandering kan worden gebracht, dan zal men weer naar de oude leverancier teruggaan. De voorzitter licht nog even toe waarom men over gegaan is naar deze leverancier. 2. Wat het punt van de heer Baan betreffende het spaarfonds uit de vorige vergadering aangaat, zegt de voorzitter, dat e.e.a. in de Kleine Commissie bespro ken is. Men is toch tot de conclusie gekomen geen verandering aan te brengen in de huidige voorschrif ten. Men zou de mensen het sparen alleen maar moei lijker maken. Uiteindelijk is men tot de overtuiging gekomen dat de regeling die wij hier hebben, wel goed is. 2b. Overwerk ploegen De voorzitter zegt, dat zoals in de vorige vergade ring reeds gezegd is, men in januari terug zou komen op het overwerk voor de ploegen, omdat toen nog geen bijzonderheden bekend waren. Dit is dan ook één van de hoofdredenen waarom deze vergadering belegd is. Op 27 december j.l. is er een vergadering geweest van de hoofdbestuurders en districtsbestuur der van de vakbonden met enkele afgevaardigden uit de Ondernemingsraden voor Almelo en omstreken en op 31 december voor Enschede en omstreken. De vergadering te Almelo hebben de heren Waan- ders en Seppenwoolde als afgevaardigden uit onze O.R. bezocht. Op deze vergadering is besloten, dat als er bedrijven zijn, die na 1 januari nog volgens de oude werktijden voor de ploegen (88 uur voor 2 ploegen en 128 uur voor de 3 ploegen) door willen blijven werken, dit na verkregen toestemming van de O.R. alleen toege staan zal kunnen worden tot een maximum van 6 maanden dus tot en met 30 juni 1964. Heeft het bedrijf hiervoor de toestemming, dan zal eind mei/begin juni weer overleg gepleegd moeten worden met de O.R. of de oude werktijd nog weer zal worden gehandhaafd in het 2e halfjaar 1964 en hiervoor zal dan toestemming gegeven moeten wor den door de Vakraad. Hierna geeft de voorzitter een schets van de huidige positie van het bedrijf, alsmede van de welvoorziene orderportefeuille. In verband hiermede zou de Directie de O.R. willen vragen toestemming te willen verlenen om met de ploegen op de oude voet, dus onverkort, te blijven doorwerken tot 30 juni a.s. om eind mei, begin juni a.s. opnieuw te bekijken hoe de toestand dan ligt. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen dat de bedrijven ook te kampen hebben met de kosten, die de nieuwe loonsverhoging met zich mee brengt; dit moet op e.o.a. manier gecompenseerd worden. Hoe het in de toekomst zal verlopen; welke invloed e.e.a. zal hebben op de orderpositie; hieromtrent valt nog niets te voorspellen. Men moet dan ook het ver zoek van de Directie om tot 30 juni a.s. normaal door te kunnen blijven werken, zien in het licht van al deze factoren; mocht onverhoopt een plotselinge ver andering komen in de orderpositie, dan zal de Di rectie niet kunnen nalaten op dit besluit om over te werken, terug te moeten komen. De heer Borkent zegt dat het verblijdend is dat het momenteel zo druk is en meent dat het economisch gezien juist is om het eerste halfjaar door te blijven werken op de oude basis en eerst na verloop van tijd de zaak opnieuw te bekijken. De voorzitter beaamt dat het inderdaad een verblij dend teken is, dat wij momenteel volop in de orders zitten. De prijzen vertonen echter op het ogenblik een grote chaos; hoe men hierop nog zal kunnen, resp. moeten reageren, zullen wij nog af moeten wachten. De heer Beunk vraagt, hoe er gewerkt zal worden indien de verkorte werkweek voor de ploe gen ingevoerd zal moeten worden. De voorzitter antwoordt hierop, dit nog niet te we ten; dit moet per bedrijf geregeld worden omdat het werk per bedrijf zeer verschillend is. De heer Waanders meent toch dat wanneer men ver kort gaat werken met de ploegen, men moet komen tot een vrije zaterdag voor alle ploegen. Voor de C- en D-ploegen zal het iets moeilijker lig gen dan voor de A- en B-ploegen. De voorzitter zou voor willen stellen om deze werk tijdregelingen t.z.t. in overleg met de O.R. vast te stellen. Wij behoeven hier echter momenteel nog niet op vooruit te lopen. De heer Waanders zegt dat in de Kleine Commissie ook lang en breed gesproken is over het overwerk van de ploegen. Spreker vraagt of het niet beter zou zijn niet tot mei te wachten met het bespreken van de orderpositie, maar dit eerder te doen. Het zou n.l. z.i. iedereen wel bekend zijn, dat de ver korte werkweek voor de ploegen in de loop van dit jaar een voldongen feit gaat worden. Alleen indien het beslist noodzakelijk zou zijn, zou spreker er voori^ voelen om voorlopig nog op de oude basis door te^r blijven werken. De voorzitter repliceert dat de orderpositie geregeld in de O.R. zal worden besproken, zoals dit de laatste tijden ook steeds is gebeurd. De heer Heuver zou het niet juist vinden om, gezien de huidige omstandigheden en onze orderpositie, geen toestemming te geven. Verder vraagt spreker of de 3 overuren extra betaald worden. De voorzitter antwoordt, dat deze 3 overuren steeds extra betaald worden en dat dit uiteraard zo blijft. Na enige discussie kan de O.R. ermee akkoord gaan dat men voorlopig het eerste halfjaar blijft doorwer ken op de oude manier (dus 88 resp. 128 uur voor de 2 en 3 ploegen) en om deze aangelegenheid opnieuw eind mei/begin juni a.s. te bekijken als er meer be drijfsgegevens beschikbaar zijn. 14

Het Anker | 1964 | | pagina 14