daten kunnen stellen voor de periodieke verkiezing van de Ondernemingsraad tot 10 januari 1964. Daarna zal in de fabriek aangeplakt worden dat er tegen-kandidaten gesteld kunnen worden, waarna op 31 januari a.s. eventueel een verkiezing kan plaats hebben. Koningin Wilhelminafonds De voorzitter zegt, dat van het Koningin Wilhelmina fonds weer een brief is ontvangen waarbij herinnerd wordt aan de jaarlijkse bijdrage van het personeel. Zoals ieder jaar zal ook dit jaar 50 cent van de Kerst gratificatie ingehouden worden voor deze instelling. Indertijd heeft de O.R. besloten dit zonder meer ieder jaar te doen; thans wordt besloten om deze in houding ieder jaar automatisch te laten gebeuren tot wederopzeggings toe. De heer Baan zou graag zien dat dit in de fabriek aangeplakt werd omdat er thans veel mensen zijn die niet weten waarvoor deze 50 cent worden ingehou den. Werktijden A- en B-ploegen De voorzitter zegt, dat zoals verschillende O.R.-leden zich nog wel kunnen herinneren, in de voormalige Kern gesproken is over de werktijden van de We verij-ploegen, de z.g. A- en B-ploegen. De normale 2 ploegen waren van 5.3014 uur en van 1423 uur (C- en D-ploegen). Ook de Weverij zou in deze ploegen gaan werken. Op verzoek van de wevers heeft men deze ploegen veranderd en de werktijd als volgt samengesteld: le ploeg (vroeg) werkt van 7.1512 en van 13.30 17.30 uur. 2e ploeg (laat) werkt van 17.302 uur 's nachts. Alhoewel dit voor het bedrijf zeer oneconomisch was, heeft de Directie dit toegestaan onder uitdrukkelijk voorbehoud dat hierover geen ploegentoeslag voor nachtdienst zou worden betaald en dat de z.g. A- en B-ploegen als normale vroege en late ploeg zouden worden beschouwd (C en D). De Kern is hiermee toen akkoord gegaan. De voorzitter wil deze afspraak hier nog eens met klem naar voren brengen en er nog eens op wijzen dat de Directie deze z.g. A- en B-ploegen wel wil handhaven, echter alleen onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze ploegen beschouwd dienen te worden als gewone vroege en late ploeg (C en D). Wil men dit anders, dan zullen deze ploegen direct veranderd worden in de C- en D-ploegen, temeer omdat dit voor het bedrijf economischer is. Wil men echter de huidige ploegen blijven handha ven, dan kan dit alleen onder bovengenoemde voor waarde. De voorzitter zegt dit onderwerp speciaal aan de or de te stellen in verband met de nieuwe C.A.O. waar in bepaald is, dat voor de nachtploegen een toeslag van 31% zal worden uitbetaald i.p.v. 21 °/o zoals dit tot nu toe was. De heer Seppenwoolde vraagt of hierover wel eens klachten geweest zijn. De voorzitter antwoordt, dat wij hierover nooit klach ten hebben gehad, maar in andere bedrijven heeft men hiermee wel moeilijkheden gehad. De heer Waanders zegt, dat het bekend was dat deze verhoging er in zat. Zoals de voorzitter het gesteld heeft is juist; de wevers wilden n.l. onder geen be ding in de vroege en late ploeg zoals in de Spinnerij en Spoelerij en spreker gelooft dat men dit nog niet klaar zou krijgen met de wevers. De heer Waanders zou dit toch wel ter tafel willen brengen. Spreker voelt er ook wel voor om te blijven draaien zoals dit momenteel gebeurt, maar het zit er wel in dat men hierover kan reclameren. De voorzitter zegt, dat dit er niet in zit; daarom wordt dit juist nu aan de orde gesteld, voordat de nieuwe C.A.O. afgekomen is. Zou men wel de toeslag willen, dan zou het bedrijf meteen hierop reageren door deze ploegen af te schaffen, omdat het veel duurder is voor het bedrijf. De heer Seppenwoolde zegt, dat dit toen door de werknemers zelf gevraagd is. Over de ploegentoeslag is toen ook gesproken en de voorwaarde is ook uit drukkelijk door de Directie gesteld. De heer Heuver merkt op, dat wanneer men zo wil werken, men er ook de consequenties van moet dra gen. De voorzitter vraagt of de O.R. tot de conclusie kan komen deze werktijdregeling te handhaven onder ge-| noemde voorwaarde. De heer Waanders zegt, dat het altijd aangevochten kan worden. De voorzitter zegt, dat dit niet kan omdat dit een bindende onderlinge afspraak is. Mocht het toch aan gevochten worden, dan gaat men direct met de We verij in de 2 ploegen (C en D) werken. De O.R. kan er mee akkoord gaan dat men met de A- en B-ploegen blijft werken onder de gestelde voorwaarde dat hiervoor geen toeslag voor nacht dienst wordt betaald. Overwerk ploegen Betreffende de verkorte werkweek voor de ploegen, zegt de voorzitter, dat gezien het orderbestand voor de Geurne, linoleum, lange rollen enz., de Directie gaarne voorlopig met de ploegen door zou willen werken op de oude basis. Door de hoofdbestuurders van de vakbonden is de toezegging gedaan dat op 31 december a.s. een bespreking zal zijn van de hoofdbestuurders met de districtsbestuurder en enke le afgevaardigden uit de Ondernemingsraden. Ook uit onze O.R. zullen enkele afgevaardigden hiernaar toe gaan. De heer Waanders zegt hierover reeds een schrijven gehad te hebben. Spreker gelooft niet dat we gewoon door kunnen werken. De heer Pavlicek zegt, dat daarvoor juist deze ver gadering van 31 december komt. Men zou maximaal 6 maanden zo door mogen werken. De heer Waanders gelooft niet dat dit zo gemakke lijk kan. De voorzitter leest een stuk voor uit het Hoog Am bacht van de K.A.B., waarin opgenomen is dat de werkgevers er akkoord mee zijn gegaan dat de werk tijden van de 2- en 3-ploegendiensten teruggebracht worden tot 85 respectievelijk 125 uur. Dit betekent echter niet, aldus Hoog Ambacht, dat in alle onder nemingen nu per 1 januari a.s. de werktijd tot 85 of 125 uur zal worden teruggebracht. Wel betekent het dat de werkgever indien hij 88 of 128 uur per week wil blijven werken overleg moet plegen met de ondernemingsraad. Aangenomen wordt dat de werknemers begrip zullen hebben voor de noodzaak dat in een aantal bedrijven alsnog de oude werktijd wordt gehandhaafd. 10

Het Anker | 1964 | | pagina 10