- M De koffietafel staat gereed op kerstmorgen voor hen die de vroege Kerstmis bijwonen. De meerarmige kan delaars en de kaarsen in pyramidevorm voor het ven ster zijn typisch voor Kerst. Op de morgen van de 13e december. Lucia, met kaarsenkroon, schenkt de ochtendkoffie. geluid met de Lucia-dag. Nog steeds gebeurt dit in grote delen van Zweden. Volgens een oude legende uit de provincie Varmland heerste daar eens een erge hongersnood. Toen de nood het hoogst en de winter het donkerst was kwam een heel mooie, in het wit geklede, jonge vrouw. Haar naam was Lucia. Zij bracht licht, maar ook een scheepslading voedsel en goede gaven mee. Naar oud gebruik wekt de oudste, ongetrouwde, doch ter, natuurlijk in het wit gekleed en met een branden de kaarsenkroon getooid, de huisgenoten. Zij brengt dan koffie en Lucia-koeken. Natuurlijk kan dit tegen woordig niet meer uitsluitend binnenshuis gevierd worden, Stockholm en andere steden hebben hun Lucia-koningin, misschien was dit vroeger, héél vroe ger bedoelen wij, ook wel het geval. Maar nog wordt Lucia-dag beschouwd als de dag waarop het licht terugkeert, en daarvan is Lucia het symbool. Voor de Zweedse huisvrouw betekent Lucia-dag ook nog iets anders. Want omstreeks die 13e december begint zij dan ook met het treffen van haar voorbereidingen voor het Kerstfeest. Er moeten koeken worden gebakken en Zweden kent daarvan vele soorten. Het huis moet worden schoongemaakt, er moet voor geschenken worden gezorgd, kortom het is een drukke tijd, die tegenwoordig, net als bij ons, tweede kerstdag eindigt. Vroeger was dit anders, toen duurde de kersttijd tot de 13e januari. Nog steeds bestaat in Zweden het ge zegde „Tjugondag Knut dansas julen ut", hetgeen vrij vertaald betekent: „Op de twintigste dag na Kerstmis wordt de Kerstmis uitgedanst". Maar dit is nog slechts een gezegde, de officiële kerstdagen zijn er drie, de dag van kerstavond en de twee kerstdagen. In 1772 zijn de derde en vierde kerstdag officieel afgeschaft. In die dus volgens oud-Zweedse begrippen „ver korte Kerst" moet heel wat gebeuren, want even als bij ons, is Kerstfeest in zijn uiterlijke vorm beslist geen feest waarbij de maag te kort komt. Het feest begint op Kerstavond, meestal met een maaltijd. Naast de „Lutfisk och gröt" wordt de Juls- kinka gegeten, maar hierover straks meer. De gebrui kelijke cadeaus worden uitgewisseld en dan gaat jong en oud ter dans, een volksdans, de „dans kring gra-

Het Anker | 1963 | | pagina 9