Een voor het Kerstfeest versierde straat in Stockholm. Maar laten we terugkeren naar het Kerstfeest in Zwe den. Hier en in de andere Scandinavische landen wordt het Kerstfeest grootser, je zou kunnen zeggen uitbundiger, gevierd dan in de overige christelijke wereld. Dit heeft een goede reden. De winter zet vroeg in en de dagen zijn kort, heel kort. Indien de zon er eens schijnt is het slechts enkele uren per dag. Het gemis aan zonlicht doet de behoefte ontstaan aan een ander koesterend licht. En juist als de winter in zijn don kerste dagen is: dan komt het Kerstfeest! Even als wij, vieren de Zweden Kerstfeest vanuit en rondom het Kerstgebeuren, de geboorte van Christus. Maar ver rassend weinig van de uiterlijkheden van de tradities houden hier verband mee. Dit betekent allerminst dat de Zweden minder gelovig zouden zijn. Hebben ook wij niet onze kerstkransjes, die in hun onschuldige zoetheid even heidens van oorsprong zijn, als b.v. de Zweedse naam voor Kerst feest: Jul. Waar deze naam vandaan komt weet men niet eens meer, men gist. De éne uitleg is dat het stamt van het woord „Hjul", hetgeen wiel betekent en als een symbool voor de terugkerende zon gold. Als het zonnewiel zijn op waartse weg begon, dan werd het midwinterfeest ge vierd. Zo, tussen twee haakjes, ziet u de overeenkomst tussen het zonnewiel en onze Kerstkransjes? Een andere uitleg berust op de verwantschap met het oude Angelsaksische woord „geol", hetgeen plezier of vermaak zou betekenen. Verwantschap is er ongetwijfeld, want in het oud- Engels wordt voor Kerstfeest nog wel het woord „Yule" gebruikt. Welk van de twee verklaringen juist is, wij weten het niet. Wel weten wij dat geen van beide gestoeld is op het feest van Christus geboorte. Wij schreven het reeds eerder, het Christendom is nog jong in het noorden van Europa. Eigenlijk nog jong in de wereld. Is het dan eigenlijk wel verwonderlijk dat er zoveel voor-christelijke gebruiken overgeno men zijn als het ware dienstbaar werden gemaakt aan het „jonge" Kerstfeest? De destijds nog jonge christelijke kerk greep deze feesten als een rijpe kans om het christendom voor de mensheid „acceptabel" te maken. Nu klinkt ons dit natuurlijk vreemd in de oren, want wij weten niet anders, maar als wij er even bij stilstaan dat Zwedend bewoond is sinds ongeveer 6000 jaar voor Christus,™ zullen wij hier iets anders over moeten denken. Zo staat het allerminst vast dat de datum van ons Kerstfeest in direct verband staat met de geboorte datum van Jezus, want deze datum is onbekend. Eerst in de vierde eeuw na Christus geboorte werd begon nen met het vieren van Kerstfeest, aanvankelijk op verschillende data; 6 januari en 26 maart werden naast 25 december als „de dag" beschouwd. Pas in het jaar 354 werd door de kerkelijke leiders vastge steld dat 25 december de juiste datum moest zijn. Wat wel vast staat is dat omstreeks de 25e december in Zweden het midwinterfeest werd gevierd. Is de samenhang tussen de voor-christelijke feesten en het Kerstfeest nu niet volkomen begrijpelijk? Het Zweedse Kerstfeest wordt op 13 december in- 8

Het Anker | 1963 | | pagina 8