^crötfceöt in Htoeben 7 In de oude stadswijk Stortorget in Stockholm wordt jaarlijks op het door fraaie gevels omringde marktplein de traditionele Kerstmarkt gehouden. In ons kerstnummer van verleden jaar plaatsten wij een artikel Kerstfeest in Israël". Wij meenden hier min of meer een vervolg op te moeten geven. Dit keer richten wij onze blik naar het noorden. antithesis, zo die er zou zijn? Of werd het Zweden omdat daar met Kerst zeker sneeuw zou zijn. Want ergens vereenzelvigen wij Kerst met sneeuw. ,,I am dreaming for a white Christmas" is immers nog steeds een best-seller! Op deze vragen weten wij zelf geen antwoord, maar toch zullen deze drie overwegingen onbewust wel een rol hebben gespeeld. Want na „Israël", waar het Kerstfeest zo absoluut gevierd wordt als het geboortefeest van Christus, zonder dat er overblijfselen in te vinden zijn van een vóór-christelijk tijdperk, dachten wij dat het lezens waardig zou kunnen zijn nu eens iets te vertellen over het Kerstfeest in een land, waarvan de bescha ving eveneens ouder is dan het christendom, maar dan zonder een oud-testamentische achtergrond. Zelfs aanzienlijk ouder. Archeologen hebben immers aangetoond dat Zweden reeds bewoond werd in het z.g. mesolithicum, dit is de midden-steentijd, nu dus meer dan 8000 jaar geleden. Het Christendom in Zweden is nog geen 1000 jaar oud, dus jong vergeleken bij landen rondom de Middellandse Zee. In ons land zijn in de viering van Christelijke hoogtij dagen ook overblijfselen uit de tijden voor onze jaar telling, de Paasvuren in Twente, om maar een enkel voorbeeld te noemen. Waarom juist Zweden? Hebben wij in een speelse bui een globe een zetje gegeven en maar gewacht bij welke hoofdstad het miniatuurplaneetje zou ophouden te draaien? Kozen wij Zweden omdat daar het Kerstfeest zo intens gevierd wordt en een werkelijk hoogtepunt in het gehele jaar vormt? Of zochten wij na Israël naar een Een Zweedse keuken voor Kerstmis. De adventster hangt dan voor elk raam.

Het Anker | 1963 | | pagina 7