Mensen en Tarieven Aanvullend ziekenfonds V (slot) Vanzelfsprekend is, dat de uitgegeven tarieven van beide voorbeelden gelden voor de omstandigheden, zoals deze zich voordeden tijdens de tijdstudie. An dere omstandigheden brengen meestal andere tarie- ^^ven met zieh mee. Voor vrije arbeid zijn de omstan- ^^digheden stabieler dan bij gebonden arbeid. Immers de te bedienen machine speelt een grote rol. De mo gelijkheden van afleveringen zijn legio. En welke aflevering is dan de beste? Wat gebeurt er b.v. indien de snelheid van de spinmachines uit ons voorbeeld met 10 °/o zou worden verhoogd? Vragen, die dan besproken moeten worden zijn: - Is het te verwerken materiaal van dien aard, dat de verrekende draadbreukfrequentie gehandhaafd kan blijven. - Is de man aan de machine in staat om de verhoog de belastinggraad bij te houden. - Blijft de af te leveren kwaliteit zo, dat de navol gende deelbewerking hiervan geen extra last onder vindt. - Blijft het bezettingscijfer binnen redelijke grenzen. Voordat de uit te geven tarieven van de nieuwe situatie worden bekend gemaakt, zijn bovenstaande punten besproken met de man aan de machine, tarief commissie, bazen en bedrijfsleiding. Omdat „gemeten tarieven" en dan vooral bij machine gebonden arbeid een moeilijke zaak is, is het begrijpelijk, dat hierover nogal veel en moeilijk wordt gesproken met de di verse betreffende personen. Bij de tariefstelling mogen we niet alleen uitgaan van de gedachtengang: Geldprikkel als enige stimulans. Prevaleren moet: onder welke omstandigheden en op welke manier kan de man aan de machine het beste werken. Onmiddellijk hierna komt de vraag om de hoek kij ken: zijn tarieven beslist noodzakelijk? Hierop verder in te gaan tot in details lijkt ons hier niet wenselijk. We menen hiermede aan ons perso neel in grote lijnen voldoende voorlichting te hebben gegeven. Mochten er vragen zijn, gaarne zijn we be reid deze naar ons beste vermogen te beantwoorden. Met ingang van 1 januari 1964 zal het aanvullend ziekenfonds 25,vergoeden aan hen die privé hulp aanvragen bij het Kraamcentrum, dit als proef voor kde tijd van een jaar. Deze regeling geldt dus niet voor mensen, die bij een geboorte één van onze eigen gezinsverzorgsters aangevraagd hebben, omdat deze hulp dan reeds zon der kosten door ons aan u wordt aangeboden. Voor personeelsleden buiten Rijssen is een andere re geling getroffen die financiëel op hetzelfde neer komt, maar waar wij van de gewoonten van de plaat selijke instellingen afhankelijk zijn. Ook zij krijgen kraamhulp of gezinsverzorging aangeboden wan neer zij dit wensen maar zullen geen 25,uit het Aanvullend ziekenfonds ontvangen voor de kraam hulp omdat dit reeds door ons wordt verrekend met het Kraamcentrum. Voor de goede gang van zaken willen wij u er graag nog eens op wijzen, dat onze personeelsleden 20 da gen gratis gezinsverzorging krijgen per jaar. Dat is dus geen kwestie van 4 of 6 weken, maar hangt er van af hoeveel dagen men per week krijgt. Bij hele dagen hulp is dat dan precies 4 weken en bij 5 halve dagen per week is dat 8 weken enz., dit hangt af van het ziektegeval en hoe lang de behandelend geneesheer hulp wenselijk acht. Boven de 20 dagen gaat men dus iets bijbetalen in de hulp. Deze regeling geldt niet voor mensen die 1 of meer dochters hebben die elders werkzaam zijn en dus thuis de huishouding zouden kunnen waarnemen. Wil men dit niet, dan kan men zich altijd nog tot de plaatselijke gezinsverzorging wenden. Uitzonderingen bevestigen echter de regel; voor ver pleegsters, onderwijzeressen of bij ziekte kunnen wij een wijziging maken en wordt ieder buitengewoon reval afzonderlijk bekeken. Mocht e.e.a. niet duidelijk zijn, dan kan men zich te allen tijde vervoegen bij mejuffrouw N. Vink. Dat onze gezinsverzorging in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat wij in 1963 in totaal in 80 gezinnen in Rijssen een gezinsverzorgster plaatsten, terwijl in 28 gezinnen buiten Rijssen hulp werd ge geven. 21

Het Anker | 1963 | | pagina 21