Ter Horst Co. „Beek'* Jute - vervoering Van de opstellen die werden ingezonden door de kinderen die deel hebben genomen aan de opstelwedstrijdplaatsen wij er hier twee, namelijk één van de lste prijswin- nares en één van de 2de prijswinnaar. Kenners van het jutevak zullen misschien op de technische uiteenzettingen wel iets aan te merken hebben, maar wij meenden toch dat het 't aardigste zou zijn, de opstel len in hun oorspronkelijke vorm te doen afdrukken. Niet voor niets staat Ter Hoi'St ir Co. in héél Ne derland en daar buiten bekend om zijn grote ju- tefabrieken. Geen wonder ook! Honderden grote machines ratelen aan één stuk door. 't Is een oorverdovend lawaai en een drukte van belang in de krasserij, spinnerij, weverij, sterkerij, spoelerij, twijnerij enz. Ik heb nog met 22 andere klasgenoten de fabriek „Beek" helemaal van binnen bezichtigd. We kre gen vóór de rondleiding allemaal een kopje koffie dat erg in de smaak viel. Een vriendelijke me neer leidde ons rond, want je kunt makkelijk ver dwalen in zo'n grote fabriek. Die meneer leidde ons niet alleen rond om verdwalen te voorkomen hoor!, maar vooral om ons alles te vertellen nl. hoe jute ingevoerd wordt en wat men van jute kan maken. Jute groeit in Pakistan, daar heeft men een warm, vochtig klimaat. Dan wordt het de fabriek ingevoerd, waar men het verwerkt tot zachte donzen plakken(dit noemt men krassen). Om garen te maken maakt men die plakkeniets dunner en dan op zig- zagwijze omdat men ze anders van elkaar zou kunnen trekken. Dan drilt men er touw van. Dit wordt door grote bomen gedraaid en dan laat men die draden door een soort „pap" draaien om ze te versterken. Deze pap is gemaakt van door- elkaar gemengde vloeistoffen. Dan worden die draden weer drooggestoomd op grote, hete me talen tonnen dit is de sterkerij). En dan kan men er pas jutezakken, tapijten e.d. van maken. Dit gebeurt natuurlijk weer met grote machines. De versterkte draden gaan dan om beurten, iedere draad apart, door een soort „kam". Die andere, overgebleven draden gaan door een andere „kam". Dan gaan die „kammen" op en neer op en neer, dus als de ene kam boven is, is de andere beneden en andersom. En in die korte tussenpauze vliegt een grote, houten spoel, waar een klos jutetouw binnenin zit, onophoudelijk heen en weer. Zo worden jutezakken, tapijten enz. gemaakt. Ik heb nog nooit eerder geweten, dat er zoveel moest gebeuren, vóórdat er tapijten, zakken e.d. gemaakt kunnen worden. Ook waren er machi nes waar verschillende merken opstonden, dan liet men die zakken er overheen draaien en zo kwamen er de merken op. In een andere zaal waren allemaal meisjes en vrouwen bezig jutezakken te naaien. Na de rondleiding kregen ive allemaal een flesje limonade, wat erg lekker smaakte. Het was een interessante, prettige-, maar ook een leerzame middag! Alie Mensink, Provincialeweg 11, Z una. TWEEDE PRIJS „Amrah" zei Vader Arius": morgen is het een drukke dag want dan ivorden de juteplanten ge plukt, „dus naar bed", 's Morgens vroeg pl.m. 5.00 uur ging hij uit bed. Vader en moeder wa ren ook al op, vader waste zich, moeder maakte de maaltijd gereed. Ze aten vlug het beetje brood op en toen aan de slag. Vader nam de eerste rij, Amrah de tweede rij en moeder de derde rij en zo de hele dag door tot 12.15 uur. Toen gingen ze eten en toen dat op was ging het weer verder tot 6.00 uur. Ze waren haast helemaal klaar. „Morgen maar weer verder" zei vader Arius. Ze waren doodmoe. Ze waren die volgende dag al gauw klaar, 's Mid dags kwam er een grote vrachtauto daar werd al les opgeladen, hij moest nog één keer terug, want er was zóveel. Amrah vroeg aan de chauffeur „mag ik mee", de chauffeur antwoordde „ja EERSTE PRIJS 6

Het Anker | 1963 | | pagina 6