Dit artikel wordt veel gebruikt in de tapijt- en auto industrie. Deze machines die begin 1963 zullen komen, worden geplaatst in het stoflokaal waarvoor reeds ruimte is gemaakt. Deze afdeling wordt voor ons eigen doek uit de we verijen een belangrijke klant, want het vlies wordt gestikt op het doek. Zoals u dus gehoord hebt zijn er in 1962 belangrijke beslissingen genomen op het gebied van investering, maar ook dient niet vergeten te worden dat er op ander gebied eveneens belangrijke besluiten zijn ge nomen, nl. de zeer belangrijke verbetering aange bracht in het pensioenfonds en verhoging van de reeds ingegane pensioenen. Tevens dient ook niet onvermeld te blijven de winst regeling die in 1962 over het jaar 1961 tot uitdrukking kwam in de 3 °/o die werd uitbetaald. Helaas moet ik echter gewag maken van het zeer hoge ziektecijfer dat wij de laatste paar jaren zien en mij in gemoede afvraag of dit wel nodig is. De levensomstandigheden zijn steeds meer verbe terd en men zou hier theoretisch kunnen vaststellen dat ziekte hierdoor eerder minder kon worden. Ik laat hier buiten beschouwing de werkelijke zieken, maar het zijn juist de zeer kortstondige ziekten die een grote vlucht hebben genomen. Het aan ons bedrijf verbonden bouwfonds heeft in 1962 een zeer grote toename van leden gekregen, vooral onder de jongeren wat zeer verheugend is en ik geloof zeer zeker dat deze er op de duur geen spijt van zullen hebben. Vanaf 1 januari a.s. zal men het schoonmaakbedrijf Slokker geregeld in ons bedrijf zien omdat wij het schoonmaken van toiletten, gangen, bazenkasten, etc., geheel uit handen hebben gegeven. Het schoonhouden van diverse lokaliteiten werd voor ons een heel probleem doordat onze schoonmaaksters bezwaren begonnen te maken tegen het schoonmaken van de toiletten en bovendien werd deze groep zo groot, dat het leidinggeven hieraan ons hoofdbrekens kostte. In november jl. is de directrice van onze huishoud school in het huwelijk getreden en heeft tevens ont slag genomen. Daar deze instelling in de laatste jaren minder in de belangstelling van onze werknemers is komen te staan, hetgeen zeer begrijpelijk is door de Land- bouwhuishoudschool hier ter plaatse, heeft de direc tie besloten geen nieuwe directrice aan te stellen en voorlopig alleen de avondlessen naaien te laten be staan. Hoe dit verder zal gaan moet in de toekomst blijken. De donderdagavondbijeenkomsten van onze jeugd in het Parkgebouw zijn een groot succes. Hiervoor be staat grote belangstelling evenals voor de vrijdag middag waarop de jeugd vormingsonderwijs en sport krijgt. Tot besluit van dit relaas wil ik de Ondernemings raad van harte danken voor de prettige samenwer king in het afgelopen jaar en u allen een plezierig Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar toewensen". De heer Meijerink zegt het verblijdend te vinden dat dit jaarverslag een beter licht verspreidt dan dat van vorig jaar. Spreker vraagt zich af, naar aanleiding van de uit breidingen van de Weverijen of de andere afdelin gen deze uitbreidingen bij kunnen houden met de garens. In de weverij moet men nl. vaak wachten op bomen en de oorzaak hiervan zou het tekort aan ga rens zijn. De heer Meijerink vraagt of men na de diverse ver anderingen in de Spinnerij enz., wél in staat is om voldoende garens te maken voor de Weverij. De voorzitter zegt, dat dit van alle kanten bekeken is. Als alles is uitgebreid zoals momenteel de plannen zijn, kunnen we nog niet zelf al de garens maken voor onze produktie. Zelf verkopen wij ook nog wel een kleine hoeveel heid garens. Bovendien is het wel gezond om garens bij te kopen. Hierdoor blijft men o.a. op de hoogte van de prijzen die anderen vragen. De laatste tijd echter werd de verhouding tussen on ze eigen garens en de gekochte garens steeds ongun stiger. Daarom heeft men besloten enkele systems er bij te plaatsen in de Spinnerij. Als deze in bedrijf zullen zijn gesteld, denkt men nog ongeveer 10% garens er bij te moeten kopen. De garens die wij verkopen gaan naar de tapijtin dustrie en deze klanten willen wij niet graag missen. De heer Borkent vraagt of de kwaliteit van de ga rens die men koopt, slechter is dan de garens die we zelf maken. De voorzitter zegt, dat we hier in het begin wel moeilijkheden mee hadden, maar momenteel niet meer omdat we nu weten waar we goede garens kun nen krijgen. De heer Waanders zegt hierover met de bedrijfslei ding ook gesproken te hebben. Momenteel is de kwaliteit van de gekochte garens zeer goed. De voorzitter zegt, dat we zelf ook moeten trachten een zo goed mogelijke kwaliteit te maken. De heer Waanders zegt opgemerkt te hebben dat men een uitwijkmogelijkheid gehouden heeft, moch ten de orders voor de weverij eventueel nog eens min der worden. Enige tijd geleden is ook de opmerking gemaakt dat men minder ging werken met de linoleum-weverij, maar dat men de Geurne verder wilde uitbreiden. Spreker is van mening dat ons bedrijf hierdoor kwetsbaarder wordt i.v.m. het feit dat dit meer een luxe produkt is. Spreker vraagt daarom het oorspronkelijk produkt van de fabriek, de zakken, niet te laten varen. De voorzitter zegt, dat we de produktie van zakken niet laten schieten. Concurrentie hiermee is echter wel erg moeilijk i.v.m. de goedkopere aanbiedingen uit India en Pakistan, die door goedkopere arbeids krachten ook veel goedkoper kunnen leveren. Daarom hebben wij geen behoefte om ons hierop te specialiseren. Wij houden dit enkel voor reserve. Wat betreft het „luxe" artikel van de Geume, zegt de voorzitter dat we voor het breeddoek in Amerika een grote afzet hebben, maar deze wordt in Europa ook steeds groter. Men moet niet vergeten dat de levensstandaard mo menteel veel hoger ligt dan b.v. vóór de oorlog. Daarom gelooft spreker niet, dat dit artikel zo kwets baar is. 27

Het Anker | 1963 | | pagina 27