EXCURSIE TEXTIELVAKSCHOOL TE NIJVERDAL Op donderdagmiddag 15 februari was de Textiel vakschool te Nij verdal gastvrouwe voor het onderwijzend personeel uit Nij- verdal en alle omringende plaatsen. Dat voor deze excursie veel belangstelling bestaat, blijkt uit het feit dat er vorig jaar 140 deelnemers! sters) waren, tegen dit jaar 260. Dit gezellig maar bovenal nuttig samen zijn begon in de kantine van de N.S.B. die voor deze gelegenheid bijzonder feestelijk met bloemen was versierd en waar burge meester Crommelin van Hellendoorn in zijn functie van voorzitter van het bestuur van de Textielvakschool de openingsrede hield. Daarna werd in groepen een excursie ge maakt naar de Spinnerij en Weverij van het bedrijf. Teruggekomen van deze rond leiding werd wederom een verversing aan geboden met daarop aansluitend een koffie maaltijd. Daarna werd het woord gegeven aan In genieur Hinnequin, inspecteur van het Nij verheidsonderwijs in algemene dienst. Het onderwerp luidde: „Welke schoolvorm moe ten wij kiezen voor de leerlingen die de La gere School hebben beëindigd". De nadruk werd hierbij o.a. gelegd cp het technische onderwijs in 't algemeen. Wij moeten ons realiseren, dat de 12-jarigen van thans voorbereid moeten worden op een wereld van over 15 en 25 jaar, een wereld met een enorm snelle ontwikkeling. De afgelopen 10 jaar van technische voor uitgang waarvan de Electrotechnische Industrie voor een groot deel verantwoor delijk is voor de razend snelle mechani sering zijn slechts een afspiegeling van hetgeen nog gaat gebeuren. Op dit a.lles moet de jeugd voorbereid wor den en ligt er een grote taak voor het on derwijzend personeel om mede te werken aan de maximale ontpiooïng van het kind. De steeds voortgaande verscheidenheid heeft nu reeds geleid tot 5000 verschillende beroepen met 30.000 verschillende beroe pen-functies. Genoot vóór de oorlog slechts 61% van de kinderen die de lagere school verlieten voortgezet onderwijs, in 1960 was dit 91% verdeeld in: 17% Voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs; 33% U.L.O., 41% Nijverheid^^ onderwijs. De statistieken hebben uitg^fc wezen dat 60% van de jonge mensen nie^ bij het beroep bleven dat zij oorspronkelijk kozen. Observatie en selectie is dus van groot belang. Gebleken is, dat het Lager Technisch On derwijs voor de jongeren vele perspectieven opent, vele studerenden zijn bij het L.T.O. begonnen. Kan een kind, dat goed kan leren de U.L.O.-school geheel aflopen, dan is een technische beroepsopleiding daarna zeker aan te bevelen. Hiervoor kunnen wij de nadruk leggen op de Textielvakschool, welke ook tot het L.T.O. behoort. Men is zich daar bewust, dat de jongens die de textielschool verlaten, ook in andere technische beroepen terecht kunnen. Hun denken moet daarom op de Textielvak school zo gericht worden, dat deze andere beroepen mogelijk zijn, de jongens leren dus technisch denken. Met het voortschrijden der techniek krij gen wij onherroepelijk te maken met hajk probleem der vrijetijdsbesteding. Ook hie^P in heeft de school een voorbereidende taak om de jeugd inzicht te geven de vrije tijd zinvol te besteden voor thans en later. Na afloop bedankte de heer Sleijster directeur van de Textielvakschool te Nij- verda.l ingenieur Hinnequin voor zijn duidelijk overzicht, waarmede deze zeer geslaagde middag waar onderwijzend per soneel en bedrijven elkaar ontmoetten, werd gesloten. Ouders van jongens die dit jaar de Lagere School verlaten, worden er opmerkzaam op gemaakt dat voor inlichtingen betref fende de Textielvakschool te Nijverdal, alle gegevens ook door ons op de Personeels afdeling worden verstrekt. 6

Het Anker | 1962 | | pagina 6