MENSEN TARIEVEN EN Zo het grootste deel van ons personeel wel weet wordt, waar zulks mogelijk is, het Bedaux-systeem toegepast. Wat behelst nu het Bedaux-systeem en wat wil dit systeem eigenlijk Voordat wij hierop een antwoord geven, zijn er andere vragen, waaraan wij eerst onze aandacht zullen moeten besteden. Eén van deze eerste vra gen iswaarom werkt de mens Instan ties, die hiernaar een onderzoek instelden, kwamen tot de volgende gezamenlijke be antwoording: De mens werkt om: a) te voorzien in zijn stoffelijke behoeften van levensonderhoud. Uit economische overwegingen worden wij dus gedwongen om te werken om daardoor te voorzien in onze stoffe lijke behoeften. Het werk moet ons dus voldoening geven door de opbrengst op stoffelijk gebied, dus ook het zien groeien van onze welvaart. Dit geldt voor een ieder afzonderlijk: de persoon, die de machine bedient, de baas, de kantoorbediende, de bedrijfsleider, de directeur. b) te voldoen aan een zuiver menselijke behoefte van scheppingsdrang. Wij, hier, behoren hoofdzakelijk tot het Westerse type en onze taak zou moeilijk en belangwekkend genoemd kunnen worden, omdat wij bij het ver vullen van onze scheppende taak toch ook behoefte gevoelen aan geestelijke verrijking van de persoon. Er zijn er onder ons, die het twijfelachtige genoe gen hebben gehad, b.v. als soldaat in Indonesië, te hebben kunnen consta teren, dat er in wezen een groot ver schil bestaat tussen de levensinstelling van de Westerse en Oosterse mens. De Westerse activiteit zoekt het in het be heren van de Materie, terwijl de Oos terse passieve instelling gericht is op Geestelijke Bevrijding. c) om samen te werken, dus contact te hebben met zijn medemens. Het gezamenlijk werken van alle werk groepen vereist, dat het niet alleen een organisatie wordt om uitsluitend eco nomische doelen te bewerkstelligen, het moet ook een organisatie zijn, waarin de wensen en aspiraties van het ge zamenlijk personeel trachten in onder ling overleg een oplossing te vinden, waardoor de leiding van het bedrijf twee functies heeft te vervullen n.l. een economische en een maatschappelijke. De economische functie omvat het produceren tegen zo laag mogelijke kosten. De maatschappelijke functie omvat het scheppen van een goede arbeidssfeer. In al deze materie wil het Bedauxstelsel een hulpmiddel zijn. Het omvat een sa menstel van methode en maatregelen ten dienste van de industrie voor controle op een efficiente produktie. Enkele daarvan zijn: a) het opstellen van wetenschappelijke ge meten tarieven. b) een arbeidsclassificatie. c) een belasting- of bezettingssysteem. d) een looncontrolesysteem. Deze vier geven, mits goed toegepast, een afdoende continu-controle over de loon- factoren van de produktie-kosten. (Wordt vervolgd) 21

Het Anker | 1962 | | pagina 21