Brussel Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeen schap, de E.E.G.-Commissie en de Eura- tom-Commissie Alles bijeen lijkt de Europese Gemeenschap op deze manier een nieuw, groot Westeuro pees land, dat niet, zoals zoveel landen, is ontstaan uit oorlog en verovering, maar uit een vrijwillig samengaan. Wat gebeurt er allemaal in de Europese Gemeenschap Op die vraag is niet zo gemakkelijk ant woord te geven. Of men zou moeten be denken wat er allemaal in één van onze zes landen gebeurt, en dan zeggen: dat zal dus ook wel gebeuren in de Europese Gemeenschap. Wat gebeurt er allemaal in Nederland of in België Daar wordt handel gedreven, daar zijn grote industrieën, daar wordt ge werkt in de landbouw. Er zijn mensen be zig met het vervoeren van produkten of met het produceren van kolen of olie om de machines te laten draaien. Een lange rij van beroepen zou er te maken zijn om op te sommen, waarmee de miljoenen men sen in onze landen hun geld verdienen. Grote groepen zijn gepensioneerd, andere groepen zorgen administratief ervoor dat die gepensioneerden hun pensioen krijgen en dat ook verder de sociale verzorging wordt voorbereid. Het onderwijs neemt een grote plaats op de beroepenlijst in, maar ook winkeliers en ambachtslieden, boeren en industrie arbeiders zijn belangrijke groepen van onze bevolking. De bedrijvigheid verloopt vol- gens een patroon van onderling overeen- ^F gekomen voorschriften. Die voorschriften zijn de wetten van het land: het verkeer houdt rechts; een deel van het geld dat iemand verdient is (in de vorm van belas ting) bestemd voor uitgaven ten algemene nutte, enzovoort. Een geordende maatschappij volgens dit patroon bestaat in elk van de zes landen van de Europese Gemeenschap. En naar mate de economische grenzen tussen de zes landen vervagen ontstaat ook steeds meer die ene, geordende Europese Ge meenschap. Ook in die Europese Gemeen schap vindt men handel, landbouw, indus trie, vervoer en andere vormen van dienst verlening, alle volgens een geordend pa troon. Ook zijn in die Europese Gemeenschap wetten, wetten die niet alleen gemaakt zijn alleen voor Nederland, of alleen voor België of voor Frankrijk. Maar wetten voor de hele Gemeenschap. Waarop zijn de wetten van de Europese Gemeenschap gebaseerd Ofwel anders gevraagd wat is de grondwet van de Europese Gemeenschap De grondwet vaigk de Europese Gemeenschap voor Kolen e^F Staal is het in 1951 gesloten verdrag tussen onze zes landen waarbij onze Gemeenschap werd opgericht. En de grondwet van de Europese Economische Gemeenschap en van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie zijn de in 1957 gesloten ver dragen tussen onze zes landen, waarbij de twee nieuwe Gemeenschappen werden op gericht. Dus drie grondwetten En is dat dan niet verwarrend Ja, er zijn inderdaad drie grondwetten, voor elke Gemeenschap één. Maar gelukkig lijken die drie grondwetten de oprichtingsverdragen van de Gemeen- 20

Het Anker | 1962 | | pagina 20