Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië. En ook verder hebben de drie Gemeen schappen veel gelijk. Daarom spreekt men wel van „de" Europese Gemeenschap. Die Europese Gemeenschap heeft een parlementhet Europese Parlement. In het Europese Parlement zitten vertegenwoordi gers uit de parlementen van onze zes lan den, dus uit de Nederlandse Tweede Ka mer en de Eerste Kamer, uit de Belgische Senaat en de Kamer van Volksvertegen woordigers en uit de parlementen van Frankrijk, Luxemburg' en Duitsland. Het parlement van de Europese Gemeen schap heeft men dadelijk al gevormd toen i)ien jaar geleden de Europese Gemeen- schap voor Kolen en Staal tot stand kwam. Het is dus niet iets van de laatste tijd. Integendeel. Het parlement is van het be gin een van de belangrijkste Europese in stellingen geweest. In het parlement ko men immers, net als in Nederland, België of een ander land, de verschillende menin gen van de bevolking tot uiting. De rege ring is aan het parlement verantwoorde lijk. Als het parlement vindt dat de rege ring het land niet goed bestuurt, moet de regering aftreden. Amsterdam Ook in de eerste Europese Gemeenschap, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, maakte men dadelijk de „regering" de Hoge Autoriteit verantwoordelijk tegenover het parlement. En dat is zo ge bleven. Ook in de Europese Economische Gemeenschap is de „regering" de E.E.G.- Commissie verantwoordelijk tegenover het parlement. En in die Europese Ge meenschap voor Atoomenergie is het de EuratoomrCommissie die verantwoording schuldig is aan het parlement. Het Euro pese Parlement vervult dus nu zijn contro lerende taak voor de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de Europese Economische Gemeenschap en de Euro pese Gemeenschap voor Atoomenergie. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge- Gemeenschap van Kolen en Staal brengt elk jaar aan het Europese Parlement een ver slag uit, dat uitvoerig wordt besproken. En ook wordt in het Europese Parlement gesproken over wat er gebeurt in de Euro pese Economische Gemeenschap en in de Europese Gemeenschap voor Atoomener gie. Kort gezegd gaat het eigenlijk steeds over „de" Gemeenschap alleen steeds over andere onderdelen. In de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gaat het over steenkool en staal en wat daarbij hoort, zoals de winning van ijzererts (ais grondstof voor staal), de huis vesting voor mijnwerkers, de scholing van arbeiders, enzovoort. In de Europese Economische Gemeenschap gaat het over de algemene economische, sociale en politieke onderwerpen. In de Europese Gemeenschap voor Atoom energie gaat het over kernenergiehet ge bruik van uranium, bescherming tegen stralingsgevaar, wetenschappelijk onder zoek, enzovoort. Al deze onderwerpen komen eerst in jaar verslagen, zoals de Hoge Autoriteit, de E.E.G.-Commissie en de Euratom-Commis- sie die elk jaar verslagen uitbrengen aan het Europese Parlement. Het Europese Parlement telt 142 leden, waarvan 14 Nederlanders en 14 Belgen. De meeste leden van het Europese Parlement komen uit de grote landenwe vinden daar veel Fransen, Duitsers en Italianen. Het minst vinden we Luxemburgers, dat zijn er maar zes. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese Economische Gemeen schap voor Atoomenergie (Euratom) heb ben een parlement het Europese Parle ment) en een drieledige regering (de Hoge 19

Het Anker | 1962 | | pagina 19