Verleden jaar hebben we in het Anker enkele artikelen geplaatst over de E.E.G. Wist U dat over dit onderwerp over 't algemeen weinig bekendheid heerst onder het publiek Onlangs hoorden we een reportage voor de radio van een verslaggever die ver schillende mensen zo maar op straat enkele vragen stelde over de Europese Gemeenschap. Het resultaat was bedroevend De meesten wisten nauwelijks welke landen bij de E.E.G. zijn aangesloten en wat de bedoeling is van de E.E.G. Toch zijn dit zaken die voor iedereen van groot belang zijn en waar ieder wat van moet weten. Ook voor ons bedrijf en indirect dus voor al onze werk nemers, is hetgeen nu al enkele jaren gaande is op het gebied van econo mische samenwerking in Europa van de allergrootste waarde. Daarom gaan we nog maar even door met deze artikelen. Wij hopen dat U ze met belangstelling zult lezen Hoe zit de Europese Gemeenschap in elkaar? Als de Europese Gemeenschap als het ware één groot land is, gevormd door Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk, Duits land en Italië, heeft dat nieuwe, grote land dan ook een hoofdstad En een volkslied En heeft dat nieuwe land een regering? En een parlement Regering en parlement: ja. Hoofdstad en volksliednee. De Europese Gemeenschap die in 1951 werd opgericht (de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staalkreeg als regering een „Hoge Autoriteit"een groepje mannen uit de zes landen. Zij kregen alleen zeg genschap op het gebied van kolen en staal. Dat is veel en het is belangrijk. Maar het is niet alles. Later besloten de zes landen dat niet al leen kolen en staal in zo'n gemeenschaps verband moesten komen, maar het hele economische leven van de zes landen: alle grondstoffen, alle produkten, de hele in dustrie, de landbouw, maar ook het ver voer, de „vrije" beroepen, het hele sociale leven, alles en alles. Daarvoor hebben de zes landen een algemene Gemeenschap op gericht de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) Die bestaat sinds 1958. En tegelijk kwam er voor het speciale terrein van de kern energie een Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom). De E.E.G. kreeg als regering een „Commissie"; bij Euratom heet de regering ook „Commisie". Er zijn dus eigenlijk drie Europese Ge meenschappen: de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese Econo mische Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Eura tom). Maar het zijn steeds dezelfde zes landen die in die Gemeenschappen samen werken Rijnland 18

Het Anker | 1962 | | pagina 18