Congres van de A. I.J. E. te Lissabon Ieder jaar komen de leden van de Euro pese Vereniging van Jute Pabrikanten bij een om gezamenlijk de problemen in hun branche te bespreken. Deze vereniging, de Association des Industries de Jute Euro- ^npeénnes, heeft een algemeen bestuur en ^Ben dagelijks bestuur met een secretariaat, ^^Jat kantoor houdt te Parijs. De grote lan den hebben een permanente vertegenwoor diger in het algemeen bestuur, terwijl de kleine landen om de beurt een afgevaar digde naar de bestuursvergadering zenden. Voor het komende verenigingsjaar is onze directeur, de heer G. W. ter Horst, lid van het dagelijks bestuur. Van 15 tot en met 19 mei werd de algemene ledenvergadering van de vereniging gehou den in Lissabon. Ieder jaar wordt deze bij eenkomst in een andere stad gehouden. Vorig jaar b.v. in Schotland en volgend lllll!!ll!lll!llllll!!llllllilllllll!!ll!lll!lillll!llllllllill!!IIIIIIIIIIIIIIM de fietser rechtuit gaat. Maar wat gebeurt er Bij de hoek geko men slaat de fietser toch de Enterstraat in, volkomen onbewust van het feit, dat de autobestuurder nodeloos voor hem ge stopt heeft. Dit zijn fouten, die niet voor zouden ko- fien, als men beter de verkeersregels ken- e en zich hieraan dan natuurlijk ook ield; als men eens wat meer zijn gedach ten bij het verkeer had en begreep, dat het moderne verkeer een samenspel is, dat goed gespeeld moet worden. Dit geldt ook voor onze voetgangers. Hoe vaak zien we niet vooral op zaterdag middag en -avond hele groepen op de hoeken bij de drukke kruispunten staan, de fiets soms aan de hand, het uitzicht voor de automobilisten volkomen versper rende. Dit deugt niet We zijn niet alleen op de wereld en moe ten nu eenmaal in het leven rekening hou den met elkaar. Laat dit ook gelden in het verkeer. Er kunnen mensenlevens mee ge moeid zijn jaar in Wenen. De Benelux-landen ver leenden gastvrijheid aan het congres ten tijde van de Expo in 1958. Behalve de algemene vergadering, waarin verenigingszaken en algemene juteproble- men worden behandeld, bezoeken de con gressisten commissievergaderingen waar men dieper ingaat op specifieke onderwer pen. Zo is er een commissie, die zich bezig houdt met het vinden van nieuwe markten voor de afzet van jute, een groep, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van de jute- cultuur in andere gebieden, dan de grote productie-centra en een sectie die nieuwe technische methoden bestudeert. Door gesprekken met collega's uit andere landen krijgt men een indruk hoe de situ atie elders is. Daarbij valt het op. dat som mige landen, zoals Spanje en Portugal een bescherming van de eigen industrie hand haven, terwijl juist in de Benelux-landen de regering een beleid van vrijhandel voert, waardoor hier onze bedrijfstak de volle concurrentie ondervindt van o.a. Aziatische weverijen. Ook binnen de Europese Econo mische Gemeenschap is de handelspolitiek van de regeringen niet dezelfde. Zolang dat nog niet het geval is zullen we in Ne derland nog een relatief moeilijke tijd door maken. Het overleg tussen de fabrikanten van ge heel West-Europa moet bijzonder nuttig worden geacht, speciaal ten aanzien van onze positie tegenover India en Pakistan. Als afnemers van grondstof zijn wij alle maal in hoge mate afhankelijk van Pakis tan en het laatste jaar hebben we ervaren wat dat betekent. De ongehoord hoge prij zen voor ruwe jute heeft ons orders gekost, terwijl thans de klanten dikwijls hun aan kopen uitstellen in de verwachting dat zij binnen afzienbare tijd goedkoper zullen kunnen kopen. Om deze sterke prijsschom- melingen in de toekomst te voorkomen, zal een delegatie uit de vereniging van Europese Jutefabrikanten in overleg tre den met vertegenwoordigers van Pakistan om maatregelen te beramen welke tot sta biele prijzen zullen leiden. 9

Het Anker | 1961 | | pagina 9