EXCURSIE „BETEX" NAAR BELGIË Woensdag, 31 mei, 's morgens om 6 uur vertrokken wij in een stromende regen uit Rijssen. Van Rijssen naar Goor, Zutphen, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenbosch. Toen Tilburg bereikt was kwam de zon tevoor schijn en werd er aangelegd, om iets te eten. Daarna werd de reis voortgezet naar Turnhout en vandaar naar Antwerpen. Hier werd tussen de middag de stad bezichtigd. Om half een zijn we uit Antwerpen ver trokken en via Gent naar Brugge gereden. Hüer hebben we de Union Contenier, een modernste spinnerijen en weverijen be- ^Entigd. We werden er op een bijzondere prettige wijze rondgeleid langs diverse soor ten moderne machines. Na de: rondleiding werd ons nog een con sumptie aangeboden, waarna we nog en kele vragen konden stellen over de fabriek. Daarna zijn we gezamenlijk Brugge gaan bezichtigen en om zes uur hebben we een hotel opgezocht om te eten. Na de maaltijd mochten we tot negen uur de stad in, enkelen gingen de toren van het Belfort beklimmen. Om negen uur zijn we via Roeselare naar leper gegaan, waar we ons hotel opzochten en ook nog een poosje gezellig bij elkaar hebben gezeten. Om twaalf uur werden de kamers opge zocht om goed uit te rusten na een bijzon der mooie, maar vermoeiende dag. Donderdagmorgen om negen uur moesten we bij de in leper gevestigde N.V. Picanol Weefautomaten Fabriek zijn om deze te bezichtigen. Hier werden we hartelijk ont- Gmte markt, leper vangen In de kantine werd de historie en groei van leper met zijn lakenindustrie uiteengezet en het ontstaan van de fabriek. Daarna werden we rondgeleid door de enor me fabriekshallen. De gehele fabricage van het weefgetouw konden we volgen, nl. het gieten, boren, fraisen, slijpen, verven en het monteren. Hier kon men heel duide lijk het precisiewerk zien, hoe vernuftig machines tientallen gaten tegelijk boor den. Per dag komen er vijfentwintig weef automaten van de lopende band. Na het bezichtigen van de fabriekshallen en de montagehal zijn we naar het proefweve- rijtje gegaan. Hier stond een pracht van een weefgetouw, dat nogal veel belangstel ling trok; n.l. op het getouw stonden twee bakken met inslagcops die automatisch uit de bak worden gehaald en in de automaat worden gelegd. Dit getouw maakte 290 in slagen per minuut. Hierna werd ons door de N.V. Pikanol Weefautomatenfabriek een diner aange boden. Na het diner, dat twee uur duurde, hebben we de lakenhallen met het oorlogs museum bezichtigd. We werden daar rond geleid door de conferencier van het V.V.V. van de stad leper. Na de bezichtiging van de lakenhallen, waar vroeger de laken wevers de lakens bewerkten, zijn we naar de Kemmelberg gegaan, waar we nog een consumptie kregen aangeboden van de Picanol. Daarna hebben we nog een uur rondgewandeld op de Kemmelberg, waarna we weer naar leper terugreden om te gaan eten. Om negen uur hebben we de „Last Post" bijgewoond in de Menenpoort. Dit doen ze elke avond traditiegetrouw ter na gedachtenis aan de Britse soldaten, die gevallen zijn in de eerste wereldoorlog van 19141918. In de Menenpoort staan plm. 5300 namen gegraveerd van vermiste of niet geïdentificeerde Britse soldaten. Hierna konden we de stad bezichtigen en om twaalf uur zocht een ieder zijn bed op en werd er nog nagebabbeld over de zo voortreffelijk geslaagde dag. Vrijdagmor gen zijn we om half tien vertrokken via Kortrijk; Oudenaarde naar Brussel. In middels was het beginnen te regenen, zo dat het bezichtigen van de stad nogal triest was. Het paleis van Justitie werd nog be keken. 's Middags om drie uur zijn we aan de terugreis begonnen. Via Antwerpen, Turnhout, Tilburg. Te 's-Hertogenbosch 19

Het Anker | 1961 | | pagina 19