HUISHOUDSCHOOL Moedermiddag en nog wat anders De eerste donderdagmiddag in september is er om 2 uur een „moedermiddag" voor moeders, die dochters van 14 of 15 jaar op onze kèkschole hebben, (een uurtje) ook toegankelijk voor belangstellenden. Ja, we zeggen daar kökschole, maar de mêkes leren nog wat anders dan koken naaien met knippen, babyverzorging, zie kenverpleging voor thuis, handwerken, enz. Er zijn wel eens mêkes bij die al eerder op een huishoudschool waren, zij bouwen voort aan hetgeen zij al kunnen, bijvoor beeld na de jurk een jasje. De anderen beginnen eenvoudig. „Deze meisjes gaan zoveel uit", wordt er wel eens gezegd. Bijvoorbeeld, de meisjes gaan naar Hengelo om een fabriek te bekijken, waar de afgeleverde garens van onze Kam- garenspinnerij onder onze ogen worden ge weven tot prachtige wollen stoffen voor volgende winters en volgende zomers. En we willen ook wel eens in een meubel zaak net doen alsof we inkopen om een huis in te richten. Daarbij fietsen we wel eens graag om te kijken hoe de pottenbak ker zijn potjes draait en bakt en genieten onderweg van onze mooie natuur. Tot slot gaan we dit jaar een dag naar Arnhem en dat daar veel op te steken is, en te genieten, is duidelijk. Begin september begint er weer een nieuw stel. De lessen in onze Huishoudschool zijn 10 uren, op dinsdag, woensdag en donderdag 4 koken en opeten 2 naaien en knippen 2 handwerken 2 kinderverzorging enz. De andere uren van de week (met vrije zaterdagmorgen) werken de meisjes in de Jute- of Kamgarenfabriek, naar keuze. Ze verdienen dus al flink. De tijd op de Huishoudschool zal in hun latere leven grote oogst afgeven en geld besparing. Het is nu eenmaal prettig, als je lekker kunt koken en van vele andere za ken verstand hebt. De meisjes Laatst zag ik in de fabriek vele nieuwe ge zichten. Hebben ze zin om zich ook eens aan te sluiten bij een clubje, zoalsnaaien met knippen (beginners of gevorderden) koken les van de zuster Ploegmeisjes komen een ochtend en een. middag/avond. Gehuwde vrouwen Er is in september ook weer een naaicursus en een kookcursus voor de echtgenoten van onze werknemers. Deze clubjes voor ge trouwde vrouwen zijn apart, het naaien is met knippen, beginners en gevorderden ge splitst. De clubjes zijn klein, als ze te groot worden komt er een lerares bij. Opgeven bij portier of bij mej. J. E. v. d. Gaast, Huishoudschool. Verder krijgen we in het najaar een „Praat avond" voor onze dames. Wat dat is hoort U wel van Uw man, als de briefjes daar voor aangeplakt worden. iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiim Enkele recepten BELEGDE TOASTJES Haal ze bij Uw kruidenier, maar kijk of 7M wel heel zijn. Roer boter met ietsje zout en peper tot room en vermeng ze dan met een royale portie geraspte oude kaas. De toastjes hier dik en netjes mee bestrijken. In plaats van geraspte kaas kunt U ook een botermeng- sel maken met bijv. fijngehakte peterselie, uitgelekte zalm, uitgelekte sardientjes enz. U kunt ook anders te werk gaan: de toast jes besmeren met boter en iets peper en zout. Hierop netjes of grappig leggen: plakjes augurk, uitje, plakjes ei en plakjes tomaat, een stukje zalm, enz. Twee of drie plakjes op één toast, maar niet te vol. Lég ze in soorten bij elkaar op de schotel. 16

Het Anker | 1961 | | pagina 16