volle wille...! Een van de meest aangename sociale voor zieningen van de werknemer van hoog tot laag is het recht op vakantie. Natuurlijk wil een ieder van deze week, van deze mooi ste week van het jaar, genieten op die wijze, zoals die hem of haar het aantrek kelijkst voorkomt. De grootste vreugde van de vakantie ligt daarin, dat men vrij is, dat men kan doen wat men zelf wil, niet gebonden is aan tempo, tijd of ritme, en dat men zich kan ontworstelen aan de sleur, waarin de een meer dan de ander zijn werk wel eens doet. Nu de vakantie voor de deur staat, is het te laat om nog plannen te maken, tenmin ste de plannen, die de noodzakelijke voor bereidingen vereisen. De man, die zeker weet, dat hij zijn groot ste plezier kan vinden in de hengelsport, heeft zijn vistuig al lang geheel klaar liggen. De andere, die van plan is met vrouw en kinderen door te brengen in de bossen in de omgeving, och, hij heeft niet veel voor bereidingen te treffen, evenmin als de man, die alleen maar in zijn tuin wil zitten, die hij het hele jaar zo goed heeft verzorgd. Met opzet noem ik deze mogelijkheden tot het doorbrengen van de vakantie, omdat vooral de laatste jaren de nadruk wordt ge wekt, soms als een axioma wordt be schouwd, dat vakantie betekentreizen en trekken. Ik bedoel, dat men meent, dat die genen, de er niet op uit zijn geweest naar onbekende oorden, eigenlijk geen vakantie^ hebben genoten. Voor mij staat vast, da«| diegene echt van zijn vakantie heeft ge^^ noten, die zich volledig vrij heeft gevoeld, die de reeks van vrije dagen met volle teu gen heeft genoten. Of dat nu geweest is aan de oever van de IJssel of de Vecht, in zijn eigen of in buurman's tuin, op het ter ras van het Witte Hoes of op dat van het Lósse Hoes op de Holterberg. Natuurlijk is het zo, dat reizen en trekken, het doorbrengen van de vakantie in een onbekende omgeving iets zeer aantrekke lijks heeft en het is dan ook vanzelfspre kend, dat vooral de jeugd, de jongere ar beidskrachten, deze mogelijkheid tot het doorbrengen van de vakantie als „je van het" beschouwen. De oudere generatie is er niet zo mee opgegroeid en heeft er nu wellicht minder behoefte aan, vooral ook, omdat reizen en trekken, vakantie houden op deze manier, een kunst is, die geleerd moet worden. Het doorbrengen van de va kantie bij familieleden is natuurlijk een mogelijkheid, maar men vergeet wel eens, dat men dan toch niet geheel en al de vrij heid proeft en geniet; teveel is men gebon den aan de „regels des huizes". Voor j-ongeren is een prachtige mogelijk heid te trekken, per fiets of bromfiets naar de jeugdherbergen, die in alle streken van het land zijn verspreid. Men ontmoet er 10

Het Anker | 1961 | | pagina 10