met de verkoop in Amerika, zodat wij voor lopig de breeddoekgetouwen, die speciaal voor Amerika werkten, moeten stilleggen. De vraag is nu, waar wij met de mensen van deze breeddoekgetouwen heen moeten. Aan de andere kant kunnen wij ons nog gelukkig prijzen, dat er veel aanvraag is voor papierproducten. Hiervoor zijn nieu we machines besteld, die in augustus a.s. binnen zullen komen. Gezien de grote vraag naar papier zullen wij dan ook de papierspinnerij in drie ploe gen moeten zetten. Hiervoor zijn personen nodig, die wij beschikbaar kunnen krij gen door verplaatsing uit de Geurne. Ook zijn er plannen om de papierweverij uit te ^breiden. ^^ierna geeft de heer Jansen een uiteen zetting over de verschillende verschuivingen. Spreker zegt, dat met de jongere wevers begonnen wordt deze over te plaatsen. Dit za.1 nog even met de O.R.-leden worden doorgenomen. Een ander probleem is de garenproductie. De aanvoer verloopt niet naar wens, mede in verband met de stakingen in België. De productie van de spingarens moeten we dus opvoeren, waar dan ook weer wevers geplaatst kunnen worden. Uit het gehele bedrijf is bekeken welke per sonen hier geschikt voor zijn en er zullen heel veel verschuivingen moeten plaats hebben, b.v. iemand uit de Kalanderij loopt kans geplaatst te worden in de Kras- serij of Spinnerij. Het probleem in grote trekken is, hoe men denkt dit op te vangen. Hoe het precies zal gebeuren, weet spreker ook nog niet, maar zal dit met de leden van de weverij-commissie nog uit voeriger bespreken. Spreker meent dat het het beste is om de jongere personen te verplaatsen en de oudere wevers onder te brengen in de lino- ^kumweverij en weverij Beek. Ook zullen ^^neerdere getouwen in weverij Boomkamp weer in ploegen geplaatst worden. De voorzitter zegt te hopen, dat dit niet van lange duur zal zijn. We trachten om in deze moeilijke periode andere werkzaamheden te vinden. Als er nog andere maatregelen genomen zullen moeten worden dan zullen er met de be treffende afdelingen afzonderlijk bespre kingen gevoerd worden. Een der leden merkt op, dat dit nieuws hem wel overvalt. Hij stelt dan ook als eerste vraag of er geen orders meer zijn, aangezien hij van mening was, dat er altijd orders in porte feuille waren. Spreker gelooft, dat dit be richt wel moeilijkheden zal geven en wel in de tweede plaats met de lonen, omdat de lonen van wevers nu eenmaal hoger liggen dan die b.v. in de Spinnerij, Kras- serij etc. Spreker gelooft, dat de betref fende personen dit niet prettig zullen vin den. Spreker zou graag zien, dat dit eerst goed onder ogen werd gezien. De voorzitter zegt, dat het woord „tijdelijk" is genoemd. Wat betreft vraag 1 of men helemaal geen orders meer heeft, ant woordt de voorzitter, dat we nog wel or ders hebben, maar dat er niet voldoende nieuwe opdrachten bij komen. Daarom moeten we op tijd maatregelen nemen. Spreker zegt, dat er geen orders zijn ge annuleerd. De voorzitter gelooft niet dat deze positie van blijvende aard is, maar een samenloop van omstandigheden als gevolg van de slechte oogst. De nieuwe oogst waarop wij onze hoop vestigen komt eind september, begin ok tober af. De vorige spreker hoopt ook, dat e.e.a. tijdelijk zal zijn, maar spreker gelooft dat er moeilijkheden zullen komen. Op de tweede vraag betreffende het loon, antwoordt de voorzitter, dat aan de men sen die verplaatst zullen worden, volgens de C.A.O. gemiddeld loon zal worden door betaald, omdat deze overplaatsing als een tijdelijke wordt beschouwd. De vorige spre ker kan het niet anders zien dan dat men zich wel op de C.A.O. kan beroepen, maar dat, als de mensen in b.v. de Krasserij zien, dat deze wevers meer loon krijgen dan zij, er moeilijkheden uit voort zullen komen. De voorzitter antwoordt hierop dat dit volslagen onbillijk zou zijn. Hierna vindt een verdere gedachtenwisse- ling plaats tussen de voorzitter en een der leden over bovenstaande materie. Na nog een opmerking van een ander lid, dat misschien de verhouding tussen be paalde lonen wel iets scheef kan liggen, noemt deze nog verder als voorbeeld, dat een paar jaar geleden door iemand werd geklaagd over zijn laag loon. Aan deze persoon is toen de kans gegeven om op acht automaten te gaan werken, maar dit heeft hij toen geweigerd. Hierop vraagt de voorzitter of er verder nog vragen zijn naar aanleiding van deze mededelingen. Een der leden vindt het aan een kant jam mer, dat de jongeren het eerst moeten worden overgeplaatst, daar deze personen zich nu juist ontwikkelen. De voorzitter 19

Het Anker | 1961 | | pagina 19