dat de productie van oudere mensen geringer is dan van jongeren. Er wer den zelfs gevallen aangetroffen met een hogere productie per man, hetgeen moet worden toegeschreven aan een grotere ervaring per man. Wel werd geconstateerd, dat er personen zijn, die minder zijn gaan produceren omdat ze zelf verkiezen het wat kalmer aan te doen. De behoefte aan een hoog loon is soms minder urgent, daar de zorgen van opgroeiende kinderen voor bij zijn. Bovendien is het zo, dat oudere perso neelsleden, die om gezondheidsredenen minder werk kunnen verrichten, zoveel mogelijk worden geholpen aan passend werk, waarbij ze zo weinig mogelijk in loon achteruit gaan. 2. Het verzoek om een schaafmachine voor Weverij Bijvank II. In de Weverijen Boomkamp en Beek staan schaafmachines waarvan ook de andere weverij-afdelingen gebruik kun nen maken. Voor de enkele gevallen per dag dat er een spoel moet worden geschaafd is het niet verantwoord ook nog een machine in de Weverij Bijvank II te plaatsen. Na onderzoek is namelijk gebleken, dat het ongeveer twee gevallen per ploeg per dag betreft. De heer Nieuwenhuis merkte op, dat de schaafmachines erg te lijden hebben van het schaven van deze bijzonder harde spoelen en hij achtte een andere machine daarom niet overbodig. Nadat ook andere leden hierover nog hun mening uitten, zegde de voorzitter toe dit vraagstuk nog eens te zullen laten opnemen. 3. Het verzoek om aandacht te schenken aan de nieuwe takel in Weverij Bij vank II. Deze is inmiddels verbeterd. 4. Loonklachten uit Kalanderij en Kras- serij. In verhouding tot andere afdelingen zijn deze lonen wel goed. Wel is het zo, dat door persoonlijke prestatie de lo nen in deze afdelingen niet kunnen worden opgevoerd, zoals dit in de We verij en Spoelerij mogelijk is. 5. Aanvragen van meisjes om na hun hu welijk in dagploeg te mogen door werken. De heer Ligtenberg verzekerde dat al deze gevallen op gelijke wijze worden behandeld, zonder aanzien des persoons. 6. De nieuwe takel in de Weverij Boom kamp. Deze takel schijnt niet te bevallen, het geen de bedrijfsleiding bekend is. Zo dra de verbouwerij in de Boomkamp gereed zal zijn, zal ook voor dit euvel een oplossing worden gevonden. 7. Een middel tegen weversdoofheid. Dit punt wordt door dokter Moolhuyzen besproken, hetgeen elders in dit num mer is te lezen. Antwoorden op vragen gesteld in de ver gadering van 5 oktober 1960. 1. De bazen hebben de af blazers in de diverse afdelingen opdracht gegeven om met het afstoffen te stoppen wanneer groepen mensen de afdelingen verlaten, zodat mag worden aangenomen, dat men thans geen hinder meer onder vindt van ronddwarrelende stof. 2. Aan de Ideeënbus werd in het vorige nummer van het Anker reeds een ar tikel besteed om nog eens weer de aan dacht te vestigen op dit nuttige insti tuut. Vooral in deze tijd, waarin gezocht moet worden naar nieuwe middelen om de productie met zo gering moge lijke kosten voort te brengen, kan de Ideeënbus belangrijke diensten bewijzen. 3. De klacht over stof bij het verwerken van vetloze jute. De bedrijfsleiding probeert op verschil lende manieren een goede oplossing te vinden voor dit vraagstuk. Er werd in krasserij Beek een ander mondstuk ge plaatst voor de Breaker/Finisher. Voorts is men van plan de afzuiging te ver anderen. Hierna gaf de heer Jordaan een overzicht over het jaar 1960. Terecht meende de voorzitter, dat 1960 een zeer gedenkwaardig jaar is geweest; het jaar waarin het be drijf haar 125-jarig bestaan vierde. Het bijzonder mooie weer begunstigde de vlotte uitvoering van het programma in de open lucht. Het is te hopen, dat allen aan dit feest een aangename herinnering zullen bewaren. Over de gang van zaken in 1960 mocht worden geconstateerd dat de be drijvigheid op een hoog peil heeft gestaan. De specialisatie werd verder doorgevoerd en uitgebreid. Aan de grote vraag van de Nederlandse Linoleumfabriek kan worden voldaan. In de laatste maanden van 1960 is deze behoefte wat verminderd, doch in de plaats daarvoor konden uit het buiten land orders worden verkregen. Dat wij op 15

Het Anker | 1961 | | pagina 15