zamenlijke maaltijd, waar ham en rijstebrij nooit op het menu mogen ontbreken. Het kerstmaal zelf begint met „Doppa", het geen „Dopen" betekent. Dit houdt in, dat iedereen aan tafel bruin brood in het hammennat doopt. In de schaal met rijste brij is een amandel verborgen en zij of hij die deze opschept, trouwt binnen 't jaar. Zoals wij hier in Nederland een wortel voor het paard van Sinterklaas onder de schoorsteen in de schoen klaarzetten, zo wordt in Zweden een schaal met rijstebrij buiten neergezet voor de kabouters. Later op de avond worden er dansjes en spelle tjes rond de kerstboom gedaan en natuur lijk behoren ook hier de cadeautjes die on der de kerstboom liggen tot de verrassin gen van de avond, 's Avonds om 12 uur gaat iedereen naar de nachtmis in de Lutherse kerk, die in Zweden staatskerk is. GOD JUL IETS OVER HET KERSTFEEST IN NOORWEGEN Al lang vóór het Christendom zijn intrede deed, vierde men ongeveer op dezelfde tijd waarop wij nu onze kerst dagen kennen, met grote verering de onoverwinnelijk heid van de zon en het weêrkeren van het licht. Wanneer men weet, dat in het hoge Noorden de drie winter maanden de mensen alleen duisternis geven, dan begrijpt men pas hoe belangrijk het licht en de zon is voor hen. Toen kerstmis als een Christelijk feest in de wereld kwam, viel dit dus samen met de oude gebruiken, waarin ook kaarsen een grote rol speelden. Mij vindt dan ook in de kerstviering in Noorwegen vele gebruiken terug die herinneren aan de heidense tijd, zoals spelletjes en dansjes rond de kerstboom; een uitbundigheid dus, die niet strookt met de kerstviering die tot bezinning moet stemmen, maar wel een dolle vreugde over het feit dat de zon is weêrgekeerd en dit is begrijpelijk. Kerstavond 24 december wordt in Noorwegen echter wel degelijk als een bezinningsfeest gevierd, ja heel sterk zelfs. Ieder mens brengt deze avond door in eigen huis en alles in de stad is gesloten. Men heeft een feestelijk diner en gaat daarna gezamenlijk hand in hand rond de Kerst boom lopend de zo welbekende kerstliederen zingen. De vader leest meestal het kerstevangelie voor. Er worden ook pakjes uitgedeeld, die reeds onder de boom liggen, maar eerder op de dag heeft men stapels pakjes gebracht aan anderen. Aan familieleden die de avond ook in eigen huis doorbrengen, aan zieken, eenzamen, weeshuizen enz. Men maakt er een enorme drukte van en het is het grootste feest dat Noorwegen kent. Met Kerstmis niet thuis zijn is voor een Noor een ware beproeving. In de tijd tussen Kerstmis en Nieuwjaar mogen de kin deren een eigen „Kerstfeest" houden en zij nodigen dan vriendjes en vriendinnetjes uit die allen een cadeautje onder de kerstboom vinden. Ook zij gaan hand in hand rond de boom lopen en zingen de kerstliederen. Maar daarna komt het andere feest. Zij spelen spelletjes en doen dansjes rond de boom, waarbij zij dan allerlei speel- liedjes zingen en het er uitbundig toegaat. Deze kerst feesten voor kinderen worden in alle verenigingen en tehuizen voor kinderen gegeven en natuurlijk is overal de Kerstman een vertrouwde verschijning. Dit alles blijft, wan neer men volwassen is en later ouder, als een heerlijke herinnering aan de kindertijd voortbestaan, waarbij de verering voor het licht dat de zon brengt plaats maakt voor de verwondering over het „Licht" dat kwam in de duisternis bij de geboorte van Christus. 5

Het Anker | 1960 | | pagina 7