GOD JUL ZWEDEN EN DE MAAND brengende Ster van Bethlehem en onder de zanglustige mensen zijn de drie konin gen uit het Morgenland. Er is over Zwitserland nog veel te vertel len, te veel om alles te beschrijven. Maar wat nog wel vermeld moet worden is het Christuskind dat men in de omgeving van het dorp en kasteel Hallwill aan de idyl lische Hallwiler See nog ontmoeten kan. Het is een meisje, in een sneeuwwit ge waad met gesluierd gelaat en een kroontje op het hoofd, begeleid door in het wit ge- Naast het Kerstfeest kent Zweden ook z'n „Lucia'Vfeesten, die niets met het eigen lijke kerstgebeuren te maken hebben, maar wel met de terugkeer van het licht in deze donkere maand. Iedere stad kiest haar eigen Lucia, de betekenis van deze naam is „lichtgevende". De dag van de verkiezingen is 13 december en gaat met heel veel drukte gepaard. De meisjes die mee willen dingen, moeten hun foto's inzenden en dui zenden doen mee. Er worden door een jury tien meisjes uitgekozen en uit deze tien kiest het publiek de ene echte Lucia door middel van foto's films, interviews, enz. klede kinderen, die met haar van huis tot huis trekken. Met geschenken gevulde kor ven en bonte lantaarns worden door het dorp gedragen, en een zilveren klokje kon digt de hemelse gast en haar gevolg aan. Waar zij verschijnt worden de Kerstbomen ontstoken en uit de korf vinden de gaven hun weg in kinderhanden. Terwijl het Christuskind ieder in de kamer de hand schudt, heffen haar jonge begeleiders kerstliederen aan. DECEMBER In een triomftocht gaat het de 13e decem ber door de straten van de stad naar het stadhuis, waar Lucia gekroond wordt mA de kroon van licht. Dan begint haar taaW die op net liefdadige vlak ligt. Bezoeken aan weeshuizen, ziekenhuizen en bejaar dencentra zijn aan de orde van de dag. Hier deelt zij met gulle hand geschenken uit. Een groot bal, feesten, ja soms zelfs een reis naar Amerika is er aan verbon den, waar men dus mee zeggen wil, dat Lucia de ware geest van liefdadigheid en mildheid en zeker ook van vrede naar de gehele wereld wil brengen. Het is min of meer een grote show geworden in Zweden, maar het neemt niet weg, dat de opzet, hulp aan van medeleven met anderen, ieder jaar opnieuw wordt gemanifesteerd door enorme inzamelingen en giften in haar naam. Hoe dit Lucia-feest is ontstaan Het heeft waarschijnlijk te maken met de heilige Lucia, die de marteldood stierf in Syracuse op 13 december, men denkt in het jaar 303. In de huiselijke kring wordt één van de dochters tot Lucia gekozen. Op de 13e de cember staat zij vroeg' op, kleedt zich in het wit en met de brandende kaarsen kroon op het hoofd gaat zij de hele famil^^ die nog te bed ligt, verwennen met kof:^B en een Lucia koekkrans. De broertjes krij gen een hoge puntmuts op en heten voor deze gelegenheid „Stjarngosse", wat „Ster renjongens" betekent. Zij zijn dan tot kleine helpers van Lucia uitgeroepen. Het eigenlijke Kerstfeest begint op 24 de cember. Deze dag heet „Doppadagen", het geen „Doopdag" betekent. De dagen daar voor is men al druk bezig om de feestelijk heid van de Kerst voor te bereiden, want de 24e is de grootste feestdag van het jaar, dan moet alles klaar zijn. Het hoogte punt van de dag is „Julafton" (Kerst avond). Het feest vangt aan met een ge- 4

Het Anker | 1960 | | pagina 6