grootste feest is toch wel Oudejaarsavond. Dan is het overal niet te beschrijven vol en alle mensen zijn uitgelaten druk. Het Nieuwe Jaar wordt met een enorm lawaai begroet, op Nieuwjaarsdag gaat men elkaar gelukwensen en nog een beetje na-feest vieren. En op 2 januari is alles weer gewoon. FRÖHLICHE WEIHNACHTEN KERSTGEBRUIKEN IN ZWITSERLAND In tegenstelling tot het Angelsaksische Kerstfeest is het Zwitserse een aangele genheid van stilte en inkeer. Geen ander feest staat zo zeer in het teken van het gezin. In de Kerstnacht zijn het de kerst klokken die alleen de stilte mogen ver breken. Ze klinken met feestelijke kracht en roepen op tot middernachtelijke gods dienstoefening. De Kerstklokken van Zü- rich hebben hun boodschap in ontelbare radio-uitzendingen en grammofoonopna men de wereld rondgebracht. In Wallis, een bergkanton, waar men sterk aan tradities vasthoudt, klinken de klok ken om strijd. Iedere gemeente in ieder dal Ajl de schoonste klokken hebben en de ^Kiurklokken in spel overtreffen. Na de middernachtmis keert men terug in de familiekring en een eenvoudig ontbijt van „Ringli", een ringvormig huisgebak en hete chocolade besluit het kerstnachtfeest. In de Wallische bergdorpen wordt het nieu we jaar van huis tot huis ingezongen, een gebruik dat elders in Zwitserland reeds tijdens de kersttijd pleinen en straten met vroom gezang vult. „Sterzingen" noemt men deze aardige oude gewoonte, die vooral in Luzern en omliggende dorpen sedert een reeks van jaren opnieuw beleefd wordt. De ster, die men zingende volgt, is de licht-

Het Anker | 1960 | | pagina 5