SEASON GREATINGS HET KERSTMANNETJE IN DE VERENIGDE STATEN ven, maar nog steeds komt de plumpud ding op tafel in een vuur van blauwvlam- mende cognac en natuurlijk ontbreekt op de rijk voorziene tafel de kalkoen niet. De geliefde pasteien zijn er nog en het pret tige bijgeloof dat ieder die zo'n pastei eet op elk van de twaalf feestdagen (tot Drie koningen) twaalf gelukkige maanden zal hebben in het komende jaar. De Kerstman, die in Engeland ongeveer dezelfde rol speelt als bij ons St. Nicolaas, brengt cadeautjes en surprises voor kinde ren en volwassenen. Speelt het Kerstfeest zich in. hoofdzaak af in huiselijke kring, en dan voor een groot deel op „Christmas Eve", d.i. de avond voor kerstmis, toch zien we overal in de steden veel drukte op straat en in de winkels en natuurlijk de nodige versiering overal. In de kerken van alle richtingen vindt men kerstbomen, verlicht en versierd waaromheen anonieme geschenken worden gestapeld voor ziekenhuizen en weeshuizea^ Verder ziet men op pleinen en in plail^P soenen verlichte kerstbomen, de bekendste is wel die sedert 1947 elk jaar als geschenk van Oslo aan de burgers van Londen wordt gezonden en die op Trafalgar Square staat in de schaduw van het monument van Nelson. Veertien dagen voor Kerstmis begint de drukte al. En welk een drukte De grote warenhuizen en winkels zijn overvol kerst versierselen, overal zijn de beeldigste ge schenken te koop en wat het leukste is, iedereen die het maar even doen kan koopt in al die zaken ook. Soms wordt je stapel- dol van al die herrie, maar als je geen haast hebt en je nergens iets van hoeft aan te trekken is het oer-gezellig. Op 24 december 's avonds is iedereen thuis en begint Kerst mis. Hoewel de restaurants en de hotels stampvol zijn met al die mensen, welke dit feest buitenshuis willen vieren, blijven de meeste Amerikanen toch thuis. Ze vieren dan ook een geweldig gezellig feest, zo mo gelijk met alle familie en veel vrienden. Het hele huis is versierd, op de buitendeur hangt een grote krans van hulst, overal branden kaarsen en in practisch ieder huis wordt kalkoen gegeten. Iedereen is welkom en men danst en zingt en maakt ontzet tend veel plezier. De volgende ochtend vinden de kinderen hun cadeautjes in een hele grote kous en als de opwinding dan wat bedaard is gaat de familie naar de kerk. Bij veel Amerika nen wordt dan op de middag van 25 decem ber nog een groot feestmaal gegeven. Over het algemeen is de kersttijd een tijd van veel vrolijkheid en plezier, maar het 2

Het Anker | 1960 | | pagina 4