stonden gewichten, merken, aantal en af zenders der balen enz. Het eerste werk was dat er des Maandags naar Den Haag werd gegaan om de papie ren te laten overschrijven van de N.O.T. naar Ter Horst Co. Om bij de N.O.T. vlot en zakelijk geholpen te kunnen wor den was er natuurlijk de bekende, overi gens kostbare sleutel nodig. Het resultaat was dan dat mijn vader, zon der ai te veel vertraging, tegen beurstijd weer in Amsterdam was en op de Beurs de overgeschreven papieren aan de heer Holz- apfel van de General Steam overhandigde. Pas vanaf dat ogenblik was de General Ifeteam gerechtigd de jute aan ons af te geven. Maar de wagons reden dan al In het begin voer de Captain op eigen houtje. Radio bestond wel, doch daar voelde de Captain niet voor. Zelf had hij er geen verstand van. En dus was hij met schip en bemanning aan de betrouwbaar heid van de marconist overgeleverd. En daar voelde hij niets voor. Er was n.l. een vuurtorenwachter aan de Engelse kust ge grepen die een onwaarschijnlijk vlot stij gende bankrekening had. Deze gaf n.l. te- Aten beloning aan de voor de havens op de ™loer liggende Duitse onderzeeboten inlich tingen over wat er zoal de haven in- en uitvoer. En daarom speelde de Captain zijn eigen spel. Hij voer Londen uit en de Thames af. Daarna draaide hij dicht onder de kust naar het noorden. „Ergens" stak hij dan met gedoofde lichten over tot hij onder de bescherming van onze territoriale wateren kwam en stoomde dan verder naar IJmui- den op. Verder zorgde hij ervoor dat hij zó was geladen, dat hij van achteren wat die per lag. De kop lag dan wat hoger. Iets wat de snelheid bevorderde en in een noodgeval nodig kon zijn. De Captain wist wel wat hij doen zou in geval het een keuze zou wor den zijn schip of de onderzeeboot. Op een zeekaart in zijn hut hield hij nauw keurig' aantekening van de plaatsen waar alle getorpedeerde schepen lagen. Later kwam het bevel van de Engelse regering dat alle schepen in convooi moesten varen. Ook de Captain met zijn „Lapwing" moest dat doen. Hij voorspelde dat dit dan wel spoedig het einde voor de „Lapwing" zou worden. Inderdaad. Op 11 november 1917 werd het Engelse s.s. „Lapwing", in con vooi van Rotterdam naar Londen vertrok ken, getorpedeerd en zonk. De Captain werd gered, evenals waar schijnlijk de bemanning. Ik heb hem even wel niet meer teruggezien. Doch ik her inner mij levendig ons bezoek aan zijn schip en zijn toelichtingen over de wijze van „oversteken" aan de hand van de zee kaarten. „But the mines (Maar de mijnen „Oh, every morning the sea is swept (Oh, elke morgen is de zee schoongeveegd.)

Het Anker | 1960 | | pagina 19