Handwever eind 19e eemv Gerrit Hendrik ter Horst Dzn. overleed twee jaar later, op 8 maart 1852, in de ouderdom van 81 jaar, doch zijn beide zonen zetten de zaken ener giek voort. In 1858 koopt Derk een fabriek met 200 getouwen in Holten, een calicotweverij die goed lijkt te passen in de toekomstplannen. Jan Harmen, de vooruitstrevende, heeft zijn hart gezet op het gebruik van stoomkracht. Het komt hem voordelig voor zelf jute te gaan spinnen en in Holten worden proeven genomen met het spinnen van vlasgaren. Om zich te oriënteren onderneemt hij in 1862 een reis naar Engeland. Daar ziet hij zijn wensdroom, de stoommachines, in werking. Er zijn eindeloos veel kanten aan een eventuele omschakeling op stoom; talloze mogelijkheden en moeilijkheden moeten worden onderzocht. In het geïsoleerde Rijssen is het niet gemakkelijk ant woord te vinden op de vele vragen. In 1864 beschikken de gebroeders ter Horst over voldoende gegevens om een stoomspinnerij te be ginnen. In april van dat jaar gaat er een brief naar de Raad der Gemeente Rijssen: De ondergetekenden, D. Sc J. H. ter Horst, fabrikanten te Rijssen, nemen de vrijheid Uwe vergadering mede te delen, dat zij voornemens zijn eene stoomfabriek te dezer gemeente op te richten. Voor de bouw van de fabriek wordt een open bare aanbesteding gehouden op 1 juni 1864 bij "De Heer Koenderink, logementhouder te Rijs sen", aldus de advertentie. De belangstelling van de aannemers is groot. Wanneer de ingeleverde biljetten bestudeerd zijn wordt het werk voor Fl. 30.599 aan de firma Scholten en Vos uit Al melo gegund. Er komt moderne verlichting in de fabriek: het gaslicht heeft zijn intrede gedaan. De eerste spinmachines worden bij Fairbairn be steld; de stoommachine komt van Bracewell Griffith. Onvoorstelbaar zijn de moeilijkheden die over wonnen moeten worden alvorens de productie op gang komt. Er komen zelfs Schotse spinsters over die met de nieuwe werkmethode vertrouwd zijn. In 1865 draait de stoommachine en langzaam maar zeker vindt ook het personeel zijn draai. Binnen twee jaar wordt in de fabriek reeds meer dan 20.000 kg garen per week gesponnen. Jan Harmen ter Horst doet ondertussen al het mogelijke om de gemeente Rijssen uit zijn isole ment te verlossen. Hij geeft zijn volle inzet om het onderwijs op een hoger peil te brengen, om Rijssen betere en snellere verbindingen te geven met de buitenwereld. In 1888 worden zijn pogin gen en brieven naar allerlei instanties met succes bekroond: de eerste spoortrein stoomt Rijssen binnen. Het eerste deel van een lange, vaak moeizame weg is dan afgelegd. Twee generaties ter Horst hebben uit een klein begin reeds dan al iets groots tot stand gebracht.

Het Anker | 1960 | | pagina 9