DE GEMEENTE RIJSSEN en Ter Horst Het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Jutespinnerij en -Weverij ter Horst Co. N.V., dat in eigen kring op grootse wijze zal worden gevierd, kan aan de ge meente Rijssen niet ongemerkt voorbijgaan. In 1835, als één der eerste Twentse textielbedrijven begonnen met de verwerking van jute, heeft de firma ter Horst zich in de loop der tijden ontwikkeld tot een hoogst belangrijke industrie, die relaties heeft in vele landen van Europa en andere werelddelen. Was in de jaren der 19de eeuw aan de jute-verwerking nog een aanzienlijke huis-industrie verbon den, thans vindt de bewerking - van jutevezel tot eindproduct - plaats in grote indrukwekkende gebouwen, waarin de meest moderne machines worden aange troffen. Dit imposante geheel van kantoren en fabriekshallen neemt een dominerende plaats in in het Rijssens centrum. Meer dan 1400 mannen en vrouwen vinden er hun werkkring. Zo is het te verklaren, dat de binding van Rijssen met het jubi lerende bedrijf hecht en sterk is. Het continuerende element in de verhouding van ter Horst Co. als zeer grote werkgever en de werknemer, spruit voort uit het gevoel voor traditie, zoals men dit in Rijssen aantreft, terwijl ook de homogene structuur der bevolking hierin een rol speelt. Moge deze binding aan één bedrijf de economische ontwikkeling van onze gemeen te een wat eenzijdig karakter geven, het feit, dat de leiding in handen is van een vooruitstrevende directie, die, indien nodig de bakens op tijd weet te verzetten, geeft voldoende garantie dat men ook in de toekomst een belangrijke rol zal blijven spelen in de wereld van textiel. In de tijdspanne van 125 jaren heeft ter Horst Co. haar stempel op Rijssen ge drukt. In elk deel van Rijssen ziet men wat het bedrijf voor haar werknemers in het bijzonder, en voor Rijssen als geheel heeft betekend en nog steeds betekent; men denke slechts aan het unieke volkspark, het badhuis, de huishoudschool en de vele eigen personeelswoningen. Vele ingezetenen van hun kant hebben zich met al hun krachten voor het jute- bedrijf ingezet. Rijssen zonder ter Horst - ter Horst zonder Rijssen - het is on denkbaar. Moge tot in lengte van jaren de goede verhouding tussen ter Horst Co. en de Rijssense gemeenschap bestendigd blijven. Burgemeester van Rijssen 3

Het Anker | 1960 | | pagina 5