75 jaar geleden en nu: een verschil van dag en nacht 27 als paklinnens voor het emballeren van partijen textielgoederen, als binnenwerk in de schoenenindustrie, als wapening in de papier- en bitumenindustrie, als filterdoeken voor industrieel gebruik, als basis voor de vervaardiging van linoleum, als basis voor de vervaardiging van kunstleer, als basis voor de vervaardiging van zgn. tufted carpets, als basis voor de vervaardiging van plastic tegels. Geprepareerd juteweefsel wordt gebruikt als ca- mouflagenetten voor het leger. Jutekleden zijn onmisbaar bij de wegenbouw voor de afscher ming tegen weersinvloeden van pas gestort beton, terwijl een speciaal weefsel, versterkt met ijzer- draad, dienst doet in de mijnen als bescherming in de gangen tegen steengruis. Ook de meubel- en pettenindustrie, de matrassen en matrasdekkenindustrie verwerken juteweef- sels. Jutedoek, als wandbekleding (o.a. in musea) geeft een warm effect. In land- en tuinbouw en veeteelt worden jute- weefsels gebruikt voor dekkleden, oogstkleden, koedekken en als zgn. boomkwekerslinnen, nl. voor het beschermen van de wortelkluiten. Scheepvaartlijnen achten de jute onvervangbaar voor separatiekleden en broekings, terwijl de stepperijen juteweefsels gebruiken als basis van hun artikel. De toepassingsmogelijkheden voor jutegarens lig gen vooral bij de vervaardiging van conventio nele tapijten, panlappen, tomatentouw en bloe- mentouw. Het wordt gebruikt voor het breeuwen van scheepsdekken, als isolatiemateriaal, als ba- contouw, voor de fabricage van strohulzen en voor de kabelindustrie. Jute heeft zijn plaats in de samenleving gevon den. 1885: Meisjes en jongens van 12 jaar verlaten de Lagere School om deel te gaan nemen in het ar beidsproces. In Rijssen is dat niet anders en velen vinden werk bij Ter Horst. De meesten van hen weten dan al wat werken is: al enkele jaren heb ben zij hun ouders moeten helpen bij het bewer ken van een stuk gepachte grond - rogge en aardappelen - waarvan de opbrengst het belang rijkste voedsel vormt voor de arbeidersgezinnen. Voorzien van een getuigschrift van het school hoofd gaan zij op twaalfjarige leeftijd aan de slag, nu echt geld verdienen. De meisjes worden in hoofdzaak opgeleid voor de spinnerij, de jongens voor de weverij. Ze verdienen Fl. 2.- tot Fl. 3.- per week. Als volleerde spinster kunnen de meis jes het tot Fl. 4.- brengen. Het gemiddelde loon voor volwassen mannen bedraagt omstreeks Fl. 5.- per week tenzij zij bijzondere werkzaam heden verrichten. Twaalf uur duurt de arbeidsdag, onderbroken door een schafttijd van één uur. In omstreeks 200 gezinnen in Rijssen wordt 50 a 60 cent per week bijverdiend, doordat de vrouwen thuis zakken naaien, terwijl hun mannen in 'n stoom" wer ken. Iedere morgen rijden zij de zakken met grote kruiwagens naar de fabriek en ontvangen daar nieuw jutedoek voor de volgende partij. Voor zieken en zwakken is er weinig uitzicht in de wereld van 1885. De ouden van dagen en min der validen hebben in Rijssen nog het voordeel, dat zij zo lang mogelijk aan het werk worden ge houden. Bij Ter Horst worden zij niet ontslagen om plaats te maken voor jongere en dus goed kopere krachten. Elders komt dit maar al te vaak voor.

Het Anker | 1960 | | pagina 29