Een proatjen oawr de smid 24 land Granite, Velvet Lino, Granule etc. hebben een bekende klank in binnen- en buitenland en Linoleum Krommenie neemt een belangrijke plaats in op de wereldmarkt van vloerbedekking. Zo gebeurt het, dat grondstoffen uit diverse lan den, na voor fabricage ongeveer acht maanden in Krommenie te hebben doorgebracht, weer naar hun land van herkomst terugkeren, als onderdeel van het fleurige linoleum. De jute van Ter Horst Co. N.V., onze grootste leverancier, draagt een niet gering aandeel bij dat overal ter wereld wo ningen smaakvol met linoleum worden ingericht. Wij hopen dat de goede verstandhouding tussen de Koninklijke Jutespinnerij en -Weverij te Rijs- sen en de N.V. Nederlandsche Linoleumfabriek te Krommenie in de komende 125 jaar zal blijven bestaan. Het vervoer van jutestengels in India "De smid", wat za'k doar non oawr lös loatn? Alleman weet det doar 'n dattig smidskeals froaj bekrumpn leawt, (aj zegnt van woarken, dan gleuwt ze det nog tenöwwernood) det ze doar mesienn wier maakn kunt, det ze doar van allns an mekoar braandt en broadt en dej doar ook ne skuppe kunt skoarpen en ne biele kunt loatn sliepn. Veerder weet de mees'en ook dej doar in de smid oarige gaste hebt zittn, dee 't van alle kemoosjes biej 'n eane hebt en niks leewer doot as doonderieje maakn. En ik zol zeggn, dan weet ze meer as genog. Meer ik wol 't hier toch neet biej loatn. Ik deanke det dr ve'skeajdn noar 'n stoom goat, dee 't de centrale woarkplaasse (zo steet de smid op 't book) nog nooit van binn hebt bekekkn. En dus ook heelmoal gin benul hebt van wat dr 'emaakt wot, of wukke mesienn of dr stoat en wuk gereedskop dr wot gebroekt. Zolln ze neet vrumd opkiekn as ze zaggen, woer 't op de dreej- baanke van zonnen hattn stoalnen rove'sspindel de spuender krulln oawr de punte van 'n ha'd- metoalnen beajtel; en det met minder meujte as ééne met 'n splinterniej gebit hef met ne winter- wottel! Zolln ze neet niejsgierig wean woer 't

Het Anker | 1960 | | pagina 26