Ruggegraat van linoleum 23 De N.V. Nederlandsche Linoleumfabriek te Krommenie schrijft ons ter gelegenheid van ons Jubileum: Dat Ter Horst Co. N.V. 125 jaar bestaat is een gelukwens waard. Met bewondering kijken we tegen deze hoge leeftijd op, temeer omdat de Linoleum-fabricage haar eeuwfeest nog moet vie ren. Dat Linoleum en Jute met elkaar te maken hebben, zullen de meesten van u wel weten, aan gezien het jutedoek van Ter Horst sinds lange tijd gebruikt wordt als rug voor het Linoleum. De wijze waarop dit in zijn werk gaat is minder al gemeen bekend. Linoleum is een der eerste kunststoffen, die de wereld heeft gekend. Het wordt echter uit zulke rasechte natuurstoffen samengesteld, dat men het met recht een nauurprodukt zou kunnen noemen. Voordat in Krommenie de Linoleumfabricage een aanvang kan nemen, zijn overal ter wereld men sen bezig geweest daarvoor de grondstoffen te produceren: Argentinië en Canada zorgen voor het lijnzaad, waaruit in Nederland de lijnolie wordt geperst; Spanje en Portugal leveren de kurk; Amerika en de Congo zorgen voor harsen en gommen; houtmeel komt uit Scandinavië; kleurstoffen worden in diverse landen geprodu ceerd, terwijl Pakistan en India hun bijdrage le veren in de vorm van ruwe jute, die o.a. in Rijs- sen tot rollen jutedoek wordt verwerkt. Deze internationale samenwerking resulteert in volle grondstoffenmagazijnen in Krommenie. De eerste stap in onze fabriek is het oxyderen van de lijnolie tot "linoxyn". Door het opnemen van zuurstof uit de lucht verandert de vloeibare lijn olie in een elastische vaste stof (zoals dit te zien is bij een pot oude olieverf, waarop aan de opper vlakte een taai vlies ontstaat). De "linoxyn" wordt dan gemengd met hars en gom, waardoor een elastische, kleverige substantie ontstaat: het bindmiddel dat ook wel "linoleum-cement" wordt genoemd. Vervolgens wordt dit bindmiddel in een serie mengmachines grondig vermengd met de droge grondstoffen kurkmeel, houtmeel en kleurstoffen. Aan het eind van dit mengproces is nu de "lino- leumstof" verkregen, een fijnkorrelige massa, die elke gewenste kleur kan hebben. Dan komt de beurt aan de jute: zware walsma- chines - kalanders - met walsrollen van meer dan twee meter breedte en een diameter van een me ter, worden van bovenaf gevoed met linoleum- stof, terwijl aan de achterzijde de juterug wordt toegevoerd, zodat na de kalander de baan lino leum te voorschijn komt. In kilometerslange ba nen wordt het linoleum naar de droogkamers geleid, waarin het nog enkele weken moet wor den opgehangen om te kunnen na-oxyderen. De eindbewerkingen vinden plaats in de "trim- afdeling", waar het linoleum over een lange in spectietafel schuift en achtereenvolgens onder een lak-, een was- en een poetsrol doorloopt. Ten slotte worden de zijkanten van de baan bijgesne den tot de juiste breedte van 2 meter. Elke rol wordt zorgvuldig ingepakt en voorzien van een eigen "legitimatie-kaartje" waarop dik te, soort, kleur, lengte en andere bijzonderheden zijn vermeld. Dit is wel nodig, want soorten en kleuren zijn er in overvloed: de linoleumcollectie omvat meer dan honderd kleuren, verdeeld over verschillende structuren. Namen als Marmoleum, Houtnerf, Moiré, Hol-

Het Anker | 1960 | | pagina 25