Het 7de Escadron van de Spahis De Spahis komen naar Rijssen om het 125-jarig Jubileum van ons bedrijf op te luisteren. Graag willen wij u enkele dingen over deze beroemde cavaleristen vertellen. Het 7de Escadron is de laatste Cavalerie-eenheid met paarden, die in Frankrijk is overgebleven: als een getuige van een tijd, waarin met schitterende uniformen charges te paard op de vijand werden uitgevoerd. In deze eeuw van het atoom zorgen de Spahis ervoor, dat nog iets van de prachtige tradities der Afrikaanse Cavalerie bewaard blij- Eenheden van de Spahis werden het eerst ge vormd in 1831 door de beroemde generaal You- souf. Op jeugdige leeftijd had Yousouf de bar baarse stammen in het binnenland verlaten om als protégé van de Bey van Tunis in betere kringen te worden opgevoed. Zodra hij kon, nam hij dienst in het Franse leger, eerst als tolk. Latei- ging hij als officier een schitterende toekomst te gemoet. Zijn kennis omtrent de inheemse bevol king en zijn weergaloze moed stelde hem in staat van de Spahis een keurkorps te maken, dat het sindsdien altijd is gebleven. Aan vele oorlogen en veldtochten hebben zij deelgenomen en roem ge oogst. Wanneer de wind hun banier breeduit doet waai en, kan men hun wapenfeiten tussen de plooien van de vlag vermeld zien staan: Algerije, de Krim, China, Frankrijk 1914-1918, Marokko, Frankrijk 1939-1945, Italië, Duitsland, het Verre Oosten. In augustus 1944 werden zij gedebarkeerd in de Provence. Zij namen actief deel in de gevechten in de Elzas en bij de Rijn, vochten heldhaftig in het Zwarte Woud. Toen op 8 mei 1945 de wapens werden neergelegd, stonden de Spahis met hun paarden bij de Donau. Aan de Spahis, als enige eenheid in Frankrijk, is de eervolle taak toebedeeld de beste tradities van de Franse Cavalerie levend te houden. Zij zijn de eer waardig gekeurd op talloze plechtigheden - in Frankrijk en in den vreemde - te laten zien waar toe zij met hun prachtige paarden in staat zijn. Doch ondanks al deze voorstellingen, waarbij zij slechts de ambitie hebben het steeds beter te doen, blijven zij, zoals vroeger, in wezen dappere strij ders, die als devies hebben: "Met behulp van God zullen wij overwinnen."

Het Anker | 1960 | | pagina 18