iF LONDON zendt een gelukwens leverancier van ruwe jute p FT Het verheugt ons te vernemen, dat Ter Horst Co. dit jaar zijn 125-jarig bestaan gaat vieren. Als Britse firma, die gedurende vele jaren vriend schappelijke zaken-betrekkingen met Uw bedrijf heeft onderhouden, doet het ons veel genoegen U deze boodschap van vriendschap te zenden en U geluk te wensen met Uw lange geschiedenis als industriële onderneming. Jute is een vezel, die, wanneer verwerkt tot garen en weefsel, een groot aantal toepassingen vindt in landbouw en industrie. Ter Horst Co. is één van de leidende bedrijven in de wereld, die veel hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van jute- produkten ten behoeve van de mensheid. Het is wellicht interessant bij deze gelegenheid iets van het ontstaan van de jute industrie in her innering te roepen. Kort voor de stichting van Ter Horst Co. wer den in de Schotse stad Dundee de eerste pogin gen ondernomen om de jute vezel uit Bengalen door middel van textiel-machines te verwerken. Wegens technische moeilijkheden hadden deze eerste proefnemingen geen succes, zodat voor eni ge tijd een sterk vooroordeel tegen het gebruik van jute ontstond in de kringen van de textiel. Dit duurde voort tot 1838: het Nederlandse Gou vernement plaatste toen orders in Dundee op jute zakken, die gebruikt moesten worden voor de verscheping van koffiebonen uit Nederlands Oost-Indië. Dit bewees de wereld dat jute een goedkoop en doelmatig verpakkingsmateriaal was. De daaropvolgende snelle groei van de be drijfstak in Dundee en op het Europese vasteland, en de vraag naar andere soorten juteweefsel, was meer dan iets anders te danken aan het succes van deze proefneming. Het mag gezegd worden: het Nederlandse initiatief speelde een belangrijke rol bij de vestiging van de jute-industrie over de ge hele wereld. Tegenwoordig is de jute-industrie zeer veel om vattend; van hen die erbij betrokken zijn wordt veel bekwaamheid en kennis geeist in zake de aanvoer van grondstof, doelmatige produktie van jute goederen en voortuitstrevend koopmanschap. Onze eigen zaken als handelaren in ruwe jute zijn van internationale aard; zij brengen bezoeken met zich mee van onze vertegenwoordigers aan buitenlandse afnemers, in het bijzonder op het Europese vasteland. Van de leidinggevende figu ren in de jute-industrie, die zij geregeld ontmoe ten hebbij wij tot onze aangename verrassing ge hoord, hoe goed de naam van Ter Horst Co. bekend staat. De directie en de werknemers van Ter Horst Co. kunnen trots zijn op hetgeen bereikt is en op de traditie van het bedrijf, alsmede op de wijze waarop men zich heeft aangepast aan de huidige behoefte van de klanten. Wij hopen van harte, dat de naamloze vennoot schap moge blijven bloeien en dat de goede naam van Rijssen en de reputatie van Ter Horst Co. nog lang zal blijven voortleven. D. PIRIE CO. LTD. 11

Het Anker | 1960 | | pagina 13