zijn het er niet. Maar er wordt wel ge werkt aan de wegen. Het is de bedoeling, dat de hoofdweg van Adelaide naar Mel bourne in Victoria een vierbaans weg wordt. Vlak ten Oosten van Adelaide zijn ze er aan bezig in de bergen. Ontploffings- stoffen, bulldozers, het gebeurt allemaal op grote schaal. Heeft iemand behoefte aan grote hoeveelheden natuursteen, va riërende in grootte van grind tot een be scheiden hunebed Je kunt het hier krij gen en ze zijn zelfs blij als je het weg haalt, alleentransport voor eigen re kening Als U bedenkt dat de wegafstand van Adelaide tot Melbourne 480 mijl be draagt (ongeveer 700 km.) is het duidelijk, dat dit karwei behoorlijk wat tijd vergt. ^^atervoorziening een probleem Nu een ander ding, waar de Australiër veel over praat en met recht Water en regen. Omdat de regenval in dit land op de meeste plaatsen tamelijk laag is, weet iedereen hoe belangrijk water is. De kin- Irrigatie-kanaaltje door een aanplant met sinaasappel bomen Een stuw met waterkrachtcentrale in de rivier de Murray, tevens dienende voor de bev/oe/ïng van hef omliggende land deren op de lagere school leren al vroeg hoeveel „inch" regen er valt per jaar in die staat en die streek. Alle huizen zijn voorzien van watertanks, waarin het re genwater wordt opgevangen en waar mee je het in het droge seizoen lang uit kunt zingen. Hier in Zuid-Australië is de winter de regentijd. We hebben die nu net weer achter de rug. Er is weinig' regen ge vallen, dus in de komende zomer zal er wel waterdistributie komen. Adelaide en omstreken is een groot bevolkingscentrum met bijna 500.000 mensen. De riviertjes in deze streek zijn totaal onvoldoende om aan de waterbehoefte te voldoen. Deze kleinere soort riviertjes worden in Austra lië „creeks" genoemd. Adelaide is in grote mate afhankelijk van water van de rivier de Murray, de grootste van Australië. Pijp leidingen leiden van de rivier door de ber gen heen naar grote reservoirs, die zich hebben ontwikkeld tot aantrekkelijke berg- 7

Het Anker | 1959 | | pagina 9