we dit jaar de regenjas konden thuislaten om te genieten van fietstochten, zwemmen, wandelen enz. Het volgende seizoen gaan we weer met frisse moed beginnen, daar zullen de zaad- en plantenleveranciers wel het hunne toe bijdragen om dit te bevorderen, want on danks dat we in het hartje van de winter zitten, worden dezer dagen de fleurige zaadcatalogi weer bij U thuis bezorgd, zodat U rustig Uw keuze kunt maken voor het aanstaande seizoen, wat nu nog zover af schijnt te liggen. Omdat er verder niet wat in de tuin te doen valt, is dit een mooie gelegenheid om een bolgewas, dat de laatste jaren in zeer veel huiskamers valt waar te nemen, eens nader te beschrijven, daar er nogal eens fouten worden gemaakt met de cultuur van de HIPPEASTRUM of AMARYLLIS ge noemd. Wanneer men deze plant voor het eerst ziet als ze niet bloeit, is men al gauw ge neigd om te zeggen, o, dat is een clivia. Kijken we wat nauwkeuriger, dan zien we dat het blad smaller en langer is en dat ze een grote bol heeft, die haar dus duidelijk van de clivia onderscheidt. Ook de bloe men van de Amaryllis zijn groter en in diverse kleuren verkrijgbaar. De aanschaf is nogal prijzig te noemen, voor een goede bol betaalt U f 5,tot f 7,50, maar men heeft er dan ook jaren plezier van, mits men haar goed behandelt. Het opkweken is niet moeilijk, maar men moet zich nu eenmaal aan bepaalde regels houden om een goed resultaat te zien. Sommige handelaren leveren er de pot grond bij, is dit niet het geval, dan op potten in goede bloemistengrond. De beste tijd om te beginnen met het oppotten is begin februari (het kan van januari tot mei). Een pot van 14 cm. binnenwerk is vol doende en zet de bol voor tweederde in en éénderde boven de potgrond, zonder dat er wortels beschadigd worden. Vooreerst heeft de bol bodemwarmte nodig en we geven haar een plekje op de schoor steenmantel. Voorlopig krijgt ze weinig water, een beetje langs de potrand is vol doende. Zodra we groei beginnen waar te nemen moet ze naar het licht, daar anders de bladeren te lang en te slap worden en op de duur zelfs knikken. Al naar gelang de groei vordert, meer water geven; pas wanneer de knoppen zich openen normaal water geven (matig vochtig houden). Dan zult U een paar weken kunnen genie ten van deze prachtige bloemkelken. Zeer vaak vormt zich een tweede bloem-^^ stengel en een enkele keer nog een derde^r De plant niet in de zon zetten, maar wel volop licht geven. Na de bloei de bloem stengels wegsnijden, de plant voorlopig nog laten staan tot de tweede helft van mei, bij normaal water. U mag haar daarna in de tuin tot de potrand ingraven op een plekje niet in de felle zon en geeft haar eens in de maand wat kamerkunstmest. Eind september weer naar binnen halen en meteen beginnen de plant minder en min der water te geven, zodat begin november de plant geheel droog staat en langzaam het blad begint af te sterven. Zorg ervoor, dat de bol minstens drie maanden rust krijgt door droogte, dus november, december en januari, waarna we haar in februari weer aan de groei kunnen brengen. De bewaartemperatuur moet tussen 6 en 10° C. liggen. Om de twee jaar van verse aarde voorzien, jonge broedbolletjes kunnen dan meteen afgenomen worden en apart opgepot. Het zal wel enige jaren duren, voordat deze bollen bloeien. K. L.

Het Anker | 1959 | | pagina 24