Hef werk tuigen ni£ voorpersonenvervoer meren. De kleinste afstand tussen de Murray en Adelaide is 50 mijl ,dus de watervoor ziening is een heel project. Het water is natuurlijk niet alleen nodig voor de be volking, maar ook voor het land en voor de industrie. Een van de eerste dingen, die je hier op vallen, is het voortdurend besproeien van tuinen, parken, plantsoenen en sportvel den. De meest listige sproeiapparaten heb ben ze hier ontwikkeld. Een heel eenvoudig soort, maar toch doeltreffend is een plastic slang, voorzien van de nodige gaatjes De rivier de Murray is de grootste van Australië, 1200 mijl lang. Indrukwekkend voor ons Nederlanders is hij niet. Vlak bij de monding is hij wel flink breed, maar even daarboven is hij beslist niet meer dan de IJssel bij Deventer. En wilt U een bij zonderheid Over een afstand van 500 mijl van de mond, stroomopwaarts liggen er maar twee bruggen over, nog wel bij dezelfde plaats, een verkeersbrug en een spoorbrug. Verder doen ze het met ponten. Ik heb maar een paar van die ponten ge zien en daarmee vergeleken is de minste veerboot van de Rijkswaterstaat een salon boot. De Murray komt van de Snowy Mountains, een bergrug op de grens van de staten Victoria en New South Wales. Hij vormt de grens tussen die twee staten en komt dan later in Zuid-Australië. Er zijn drie staten, die belang hebben bij het water van de rivier en drie staten die voortdurend kibbelen over de verdeling er van. Als het heel erg wordt gaan de drie eerste ministers met elkaar praten. Na af loop lees je in de pers van Zuid-Australië, dat de conferentie een volkomen overwin ning' is geweest voor „Tom", dat wil zeg gen Sir Thomas Playford, premier van Zuid-Australië. Maar de kranten in New South Wales en in Victoria zeggen het zelfde van hun premiers Ze zullen de natte buit dus wel broederlijk verdeeld hebben. Er is daar bij de oorsprong van de Murray een geweldig werk aan de gang. Die Snows^ Mountains zijn niet alleen het beginpur^p van de Murray, maar ook van de andere rivieren. Omdat die bergen dichtbij de Grote Oceaan liggen, hebben veel riviertjes maar een korte loop. Hun water gaat min of meer verloren. De hele opzet van het werk is nu, dat er zo min mogelijk smelt water van die sneeuwbergen verloren gaat. Veel van die korte „nutteloze" rivieren nu zijn omgetoverd in zijrivieren van de Murray, door een vernuftig stelsel van dammen en tunnels. Heel wat mensen vinden hier al jaren lang werk.. (Wordf vervolgd) HEFWERKTUIGEN NIET VOOR PERSONENVERVOER Kijk die Arie en die Willem eens een lol samen hebben. m In het eerst lijkt het wel aardigmaa" wie weet wat er straks kan gebeuren. Dan is de aardigheid er af, want dan zijn er ongelukken van gekomen. Hefwerktuigen zijn hier niet voor geschikt. Zij missen de nodige beveiliging die uiter mate gewenst zijn voor het vervoer van personen. Wat straks nog spel was, kan. al gauw bittere ernst worden. Denk om Uw veiligheid

Het Anker | 1959 | | pagina 10