<2metie Weduwen- en U/ezenvetze/cetinj 7 dat een koper voor een aandeel van f 1000,een bedrag van f 1200,moet neertellen. Stijgt de koers b.v. tot 140 doordat er veel vraag is, dan kan hij zijn aandeel voor f 1400,verkopen. Maar het is ook mogelijk dat de aandelen b.v. tot 80 dalen, zodat het aandeel dat voor f 1200,-— gekocht is, bij verkoop slechts f 800,opbrengt. Zowel voor aandelen als voor obligaties is de effectenbeurs de centrale marktplaats. Op een „stille" beursdag wordt er altijd nog voor 5 tot 10 miljoen gulden verhan deld; op drukke dagen wel voor 10 tot 15 miljoen gulden is een tijd geweest dat ieder die effec ten (aandelen, obligaties of andere gelds waardige papieren) wilde kopen, op eigen houtje een beurs kon binnenstappen. Die tijd is voorbij; de effectenhandel op de beurs mag thans alleen worden uitgeoefend door commissionairs of bankinstellingen, die lid zijn van de Vereeniging voor den Effectenhandel en die aan strenge regels zijn gebonden. Zij vormen de schakel tus sen het publiek en de beurs en zij zijn ook de aangewezen personen om advies te ge ven aan degenen die hun geld op een ver standige manier rendabel willen maken. Over de wijze waarop de beurs is „ge groeid" en waarop zij aan de effecten komt in een volgend artikel iets meer. Zoals men uit verschillende dagbladen en via de radio heeft kunnen vernemen, werd op 7 april 1959 door de Eerste Kamer der Staten-Generaal het wetsontwerp inzake de algemene weduwen- en wezenverzeke ring aangenomen. Het streven is om deze nieuwe wet op 1 oktober a.s. in werking te doen treden of anders op 1 januari 1960. Van de voornaamste inhoud van dit wets ontwerp geven wij een beknopt overzicht. Weduwenpensioen (Overgangsregeling) Bij de inwerkingtreding van dit artikel komen voor weduwenpensioen in aanmer king t weduwen tussen de leeftijd van 60 tot 65 jaar; weduwen met kinderen beneden de 18-jarige leeftijd; c. weduwen, die bij het overlijden van haar man 50 jaar of ouder waren; d. weduwen, die bij het overlijden van haar man nog geen 50 jaar oud waren, doch waarvan, 1. het jongste kind jonger was dan 18 jaar op haar 50e verjaardag; 2. het jongste kind 18 jaar is gewor den, tussen haar 45e en 50e ver jaardag toen zij reeds 5 jaar we duwe was. Definitieve regeling: Deze regeling geldt voor hen, die na het inwerkingtreden van de wet weduwe wor- den. In dit geval heeft de weduwe recht op weduwenpensioen, indien a. zij kinderen heeft beneden 18 jaar; b. zij 50 jaar of ouder is; c. zij invalide is; Het weduwenpensioen wordt uitgekeerd aan de weduwe tot: a. haar 65ste verjaardag; b. het jongste kind 18 jaar wordt, tenzij de weduwe dan reeds 50 jaar of ouder is of tussen 45 en 50 jaar oud is en reeds 5 jaar weduwenpensioen geniet. Weduwen beneden 27 jaar zonder kinderen ontvangen een tijdelijke uitkering. Het weduwenpensioen bedraagt a. voor een alleenstaande weduwe f 1326, per jaar; b. voor een weduwe met kinderen f 1968, per jaar; (hierbij komt nog Kinderbijslag op grond van de K.B.-wet voor rentetrek kers). Wezenpensioen voor volle wezen wordt uit gekeerd a. tot de 16-jarige leeftijd; b. tot de 27-jarige leeftijd, indien zij in valide zijn of studeren; Het wezenpensioen voor kinderen bedraagt: tot het 10e jaar f 438,per jaar van 10 tot 16 jaar f 660,per jaar van 16 tot 27 jaar f 864,per jaar.

Het Anker | 1959 | | pagina 7