5 I. Over aandelen en obligaties unt U me vertellen waar de Effecten beurs is Stel die vraag aan een Amsterdam mer. In negen van de tien gevallen komt prompt het antwoord: „Ja, aan het Dam rak; dat gebouw van Berlage met die ste vige vierkante toren". Hij is er naast, zowel figuurlijk als letter- ^ttjk. De trotse schepping van Berlage aan ^Pet drukke Damrak is de Koopmansbeurs. Vlak daarnaast, enigszins verscholen ach ter de bomen van het Beursplein, staat de Amsterdamse Effectenbeurs. Ook een im posant gebouw, maar toch minder in het oog springend. En wat zich daarbinnen elke beursdag af speelt is voor velen een groot raadsel. La ten we er eens binnenstappen; bezoekers zijn altijd welkom en kunnen zelfs elke woensdag- en vrijdagmiddag aan speciale rondleidingen deelnemen. We staan op de galerij en kijken neer op een ruime hal met in het midden een soort glazen huisje en aan de kanten nissen met een groot aantal telefoontoestellen. Tegen enen begint de hal vol te stromen; het duurt niet lang of op allerlei plaatsen drommen groepjes mannen bijeen. Zij drin gen, schreeuwen elkaar in voor ons onver staanbare taal toe en zien nog kans mid den in de mensenkluwens aantekeningen te maken in het langwerpige boekje, waar mee iedere beursman is gewapend. Op en kele plaatsen gaat het wat rustiger toe, maar toch overheerst de indruk van een jachtig, roezemoezig en rommelig geheel, waarvan de betekenis ons als toeschouwers ontgaat. Misschien vindt U wat beneden in de beurszaal gebeurt alleen als een wonder lijk kijkspel interessant en denkt U bij U- zelf, dat uitsluitend „kapitaalbezitters" of „speculanten" belang hebben bij wat zich daar afspeelt. Vergis U niet; de effecten beurs is rechtstreeks van betekenis voor een veel grotere groep dan menigeen denkt en heeft in ons gehele economische leven een onmisbare taak. Het is niet overdreven te zeggen, dat ons bedrijfsleven nooit de huidige ontwikkeling zou hebben bereikt, als zij zich niet via de beurs van de nodige kapitalen had kunnen voorzien Overzicht van de Beurszaal. Links op de voorgrond ,,scheep- vaarthoek" en rechts de ,,Philipshoek". In het midden de guide- bank. Tegen de muren de nissen, op de galerij deelnemers aan één der periodieke rondlei dingen door het beurs gebouw.

Het Anker | 1959 | | pagina 5