Zindelijk maken en te vroeg zindelijk zijn 5 Over dit onderwerp is al veel geschreven en gesproken. Iedere moeder kan er haar woordje over meespreken, want ^vroeg of laat, ze zal steeds trachten haar ^kinderen op tijd zindelijk te maken, vooral ^^anneer deze moeder een groot gezin heeft, is het voor haar een uitkomst, als de kleintjes droog zijn. Elke dag een grote luierwas is beslist geen genoegen. Maar waarom eist ze van haar baby niét, dat deze zindelijk is en waarom vindt moeder het noodzakelijk, dat haar kleuter wél droog is Zelfs vindt ze dit laatste vanzelfsprekend. Ze weet, dat haar zuigeling nog niet zo bewust leeft en dat haar kleuter precies weet, wat hij wil. Het geheel heeft dus te maken met een rijpingsproces van haar kind. De pasgeborene heeft nog geen controle over zijn spieren. Hij maakt vreemde hoe kige bewegingen, wanneer men maar even tegen de wieg tikt. Dit zijn volkomen wille keurige bewegingen. Langzamerhand gaan deze bewegingen over in meer gerichte be wegingen en kan de baby grijpen naar de rammelaar of naar zijn beestjes in de wieg. Ook dwalen dan zijn ogen niet meer in het ^k'ilde rond, maar kan hij hen richten naar ^Ket overbekende horloge van opa. Bij het uitspreken van de woorden tikke- takke gaat de drie maanden oude baby lachen. Deze laatste bewegingen zijn steeds meer bewuste bewegingen. Zij zijn het ge volg van de ontwikkeling van de grote her senen van de pasgeborene. Iedere moeder zal wel weten, dat de grote hersenen de zetel zijn van het verstand en de wil. Hoe ouder nu de baby wordt des te ,meer gaan de grove bewegingen In meer verfijnde bewe gingen over. Bijvoorbeeld het rollen van een bal, het op elkaar zetten van blokken e.d. Zo langzamerhand gaat het kleine kind van een jaar of anderhalf jaar be grijpen, dat er een wereld om hem heen is, die bepaalde eisen aan hem stelt. Hij mag bepaalde dingen niet en andere weer wel. Ook kan het kind omgekeerd de buiten wereld kenbaar maken wat hij wil. Het weggegooide blok wil hij terug hebben en de gebaren en de klanken, die hij voort brengt, geven duidelijk weer, wat hij be doelt. Dit nu is juist de leeftijd om hem zindelijk te maken. Aan de ene kant heeft het de beheersing' over zijn spieren en aan

Het Anker | 1959 | | pagina 5