gegeven. Een bouwsom kan niet wor den verhoogd, men kan wel een nieu we bouwsom naast de eerste nemen. Men is verplicht wekelijks te sparen en wel, per f 1000,ingeschreven bouw som minstens f 0,50 (leden tot 21 jaar desgewenst f 0,25) f 0,50 geeft 10 punten jeugdleden f 0,25 geeft 5 p.) f 1,00 geeft 20 punten f 1,50 geeft 26 2/3 punten f 2,00 geeft 30 punten daarboven gespaarde bedragen geen punten. Als een bouwsom is uitgekeerd, wordt het sparen vervangen door aflossen en wel f 1,20 per f 1000,per week. Boven de f 10.000,wordt dit f 0,60 per week. Bij beëindiging van het dienstverband met Ter Horst Co. N.V. om welke REIZEN EN TREKKEN Wanneer we met de vacantie eens een dag of vijf willen fietsen, dan is het misschien wel aardig eens een uit stapje over onze Oostgrens te maken. In een der vorige Ankers hebben we een tocht beschreven per trein of touringcar naar de Ardennen en allicht kunnen we met de een of andere busonderneming ook best allerlei één- of meerdaagse tochten maken naar Tecklenburg, Sauerland of verder. Dit stukje is echter bedoeld om de fietsers (of bromfietsers) te verleiden om eens over de grens te wippen. „Bent U een goed fietser „Dat wel, maar de taal Och, met Twents redden we ons aan de andere kant vrij aardig, het „plat" wordt ^fcamelijk ver over de grens gesproken of elk geval verstaan. Desnoods nemen we een klein (spiek) woordenboekje mee, dan kun je, als het helemaal niet wil, de woor den aanwijzen. Ook moet je van tevoren de Duitse ver keerstekens met de onze vergelijken; veel moeilijkheden zal dit echter niet geven. Het slapen behoeft ook voor hen, die niet kamperen, geen probleem te zijn. Er is altijd wel een plaatsje te vinden in een reden dan ook, kan het spaargeld wor den teruggevraagd. Uitbetaling daar van vindt dan plaats aan het eind van het boekjaar. In de praktijk blijkt, dat men in zo'n geval het spaargeld overdraagt aan iemand, die de bouwsom graag over neemt. Het nieuwe lid is dan al een eind op streek met de punten. Omdat ieder geval weer op zichzelf staat, is het verstandig uitvoeriger in lichtingen op het kantoor (J. W. Rou- wendal) in te winnen, dit voorkomt misverstanden. Laten de jongeren dus niet denken: „Dat komt later wel, daar ben ik nog niet aan toe", maar laten ze bedenken dat ieder kwartje, dat ze nu sparen, later een steen of meer is voor hun eigen huis N. V. jeugdherberg of bij een boer in een hooi berg. Het overnachten in een eenvoudige Gasthof is trouwens niet zo duur, voor 4 tot 5 mark kan men meestal wel terecht. De grenspassage is eenvoudiger dan en kele jaren geleden: men kan al volstaan met een Touristenkaart, die tegen een geringe vergoeding op het Gemeentehuis te krijgen is (denk om de pasfoto). Een aardige tocht, die heel geschikt is voor de fiets, kan men maken door naar Olden- zaal te rijden, vandaar naar de grens, dan naar Bentheim (ca. 50 km.) In Bentheim kunnen we het slot bezichtigen, gelegen op een heuvel, vanwaar we kunnen ge nieten van prachtige vergezichten. Van Bentheim over Schüttorf naar Rheine (22 km), een aardige winkelstad. Een be zienswaardigheid is hier een baseliek in Moorse stijl, aan de weg naar Ibbenbüren, aan de buitenkant van de stad. Van Rheine naar Ibbenbüren (23 km). Hier zijn we dan aan de voet van het Teutoburgerwald, een heuvelrug die zich in z.o. richting voortzet tot voorbij Biele feld. Zo ver gaan we echter niet, we blij ven voorlopig in het Tecklenburgerland, waar Ibbenbüren toe behoort. £en fiïetitocht ovet de ooót-jten5 13

Het Anker | 1959 | | pagina 13